Uzun boyları, kusursuz bacakları ile mükemmelleştirilmiş Barbie bebekler, küçük kızların halen gözde oyuncakları arasında. Barbie bebeklerin en çok eleştirilme sebebi ise bu sarışın ve mükemmel “bebeklerin” gerçek hayattaki kadınlarla bir benzerliğinin olmaması.

Tasarımcı Nikolay Lamm, gerçek kadınlara benzeyen ve kusursuz olmayan Barbie’ler yarattı. Onların da vücutlarında selülitleri, sivilceleri, çilleri ve yara izleri olabiliyor.

Lamm, bu “gerçek” Barbie bebekleri tasarlarken kıstas olarak 19 yaşındaki normal bir genç kızı örnek aldığını söylüyor. Yani, 19 yaşındaki bir genç kızın başına gelen her şey yarattığı bu yeni Barbie bebeklerin başına da gelebiliyor. Lamm, bebeklere ek olarak, gerçekçiliğin boyutunu arttırmak için kusursuz görünümü azaltan belli başlı çıkartmalar da tasarlamış. Bu çıkartmalar sayesinde bebeklere yaralı, sivilceli, akneli, selülitli bir görünüm verilebiliyor ve bu durumların çok doğal ve normal olduğu hatırlatılıyor.

Dünyada tahminen kadınların yüzde 50 ila 90’ı vücutlarının belli yerlerinde çatlaklara sahipken, yüzde doksandan fazlası ise selülite sahip. Akne sorunu ise 11 ila 30 yaşları arasındaki kadınların yüzde seksenini etkiliyor.

Nikolay Lamm, gerçekçi Barbie bebekleri tasarlamaktaki amacını şöyle anlatıyor: “Bu bebeklerin hepsi aynı, birbirine benzer görünüyor. Ben onlara gerçekçi bir görünüm vermek istedim.”

huffingtonpost.com