Blogger ve baba Brett McKay, baba olmak hakkında en sevdiği 10 şarkıyı listelemiş. Alıntılıyoruz…

Babalarla çocukları arasındaki ilişki, insanlararası ilişkiler içinde en önemli olanlardan biri. Kimi çocuklar tıpkı babası gibi olmayı düşlerken, kimisi onun gibi olmamak için elinden geleni yapar. Baba size korunduğunuzu, onaylandığınızı ya da öylece ortada bırakıldığınızı hissettiren kişidir. Babalar da daima neyi doğru neyi yanlış yaptıklarını merak eder dururlar. Bir yandan çocuklarına onları ne kadar sevdiklerini anlatmaya çalışırken, diğer yandan sonradan pişman olacakları bir sürü şey söylerler.

Tüm müzisyenlerin hayatlarının bir bölümünü çocuk olarak geçirdiklerine şüphe yok. Kimileri baba da olurlar. Ve bu meselelere kafayı takmış olanlar elbette şarkı da yaparlar. Binlercesi içinden en sevdiğim 10 baba şarkısını listeliyorum:

Father and Son, Cat Stevens

Cat Stevens’in (Bugün Yusuf İslam) 1970’te yaptığı şarkı genç, idealist bir oğulla, yaşlı ve bilge baba arasındaki diyaloğu anlatır. Müslüman olmadan önce, asi bir hippi olarak tanınan Cat Stevens, Rolling Stone Dergisi’ne verdiği bir söyleşide bu şarkı için şunu söylemişti: “İnsanlar genellikle bu şarkıdaki oğuldan yana olduğumu düşünürler. Ama şarkıdaki babayı da anlıyorum, anlamasam nasıl yapar ve söylerdim ki zaten? Şarkıyı ne zaman dinlesem babamın babasının babasının babasının babasının da böyle hissetmiş, böyle konuşmuş olabileceğini düşünüyorum.”

Love Without End, Amen, George Strait

Country müzik baba şarkılarıyla doludur. Ama onlar arasında en sevdiklerimden biri kesinlikle George Strait’in “Love Without End, Amen” adlı şarkısı. Baba sevgisinin haiz olduğu sırrı, baba olduğum gün anlamaya başladım.

Papa Was a Rolling Stone, The Temptations

İlginç bir şarkıdır bu. Son derece duygulu sözler, eğlenceli bir melodiyle söylenir. 1970’in en popüler dans şarkılarından biriydi. Babasının tembel, çapkın, işe yaramaz bir adam olduğunu anlayan genç bir adamın öyküsünü anlatır. Şarkı bize babalarımızın da kötü insanlar olabileceklerini, böyle durumlarda onları örnek almadan nasıl yaşayacağımızı, nasıl kendimiz olacağımızı öğretir. Üstüne üstlük bir de dans ettirir.

Daughter, Loudon Wainwright III

Bu şarkıyı ne zaman duysam bir kız çocuğum olsun istiyorum. Bir sürü oğlunuz olsa bile, Loudon Wainwright’ın küçük kızıyla ne kadar gurur duyduğunu anlatan bu şarkısını duyduğunuzda böyle hissedersiniz. Wainwright “Kızıma bildiği her şeyi ben öğrettim” dediği zaman şarkıda, çocuklarınız üzerinde ne kadar büyük bir etkiniz olabileceğini düşünürsünüz. Bu çok hoş ama aynı zamanda ürkütücü bir duygudur. Bu şarkıdan sonra mutlaka gene Wainwright’ın “Being a Dad” şarkısını da dinlemelisiniz.

Cat’s in the Cradle, Harry Chapin

Babalar hakkında yazılmış şarkılar arasında bunun kadar yürek sızlatan bir tane daha yoktur herhalde. Harry Chapin’in karısı tarafından yazılmış sözleri. Harry karısının yazdığı şiiri okur okumaz şarkı yapmaya karar vermiş, ama bir türlü tutturamamış besteyi. Ne zaman ki oğlunu kucağına almış seneler sonra, ansızın çıkıvermiş melodi. Şarkı işiyle gücüyle biraz fazlaca meşgul bir babayı anlatıyor. Evine ekmek getirmek için o kadar çok çalışıyor ki, oğluna ayıracak vakti kalmıyor. Bir gün oğlan büyüyor ve baba kaybettiği onca zamanın farkına varıyor. Roller değişiyor bir anda. Oğul işine gücüne dalarken, baba bir kenarda yalnız kalıyor. Ne zaman bu şarkıyı duysam oğullarımın ne kadar hızlı büyüdüklerini düşünüyorum. Sevgili babalar, saçlarınıza aklar düştüğünde arkada bıraktığınız zamandan gerçek bir şeyler biriktirmiş olmak istiyorsanız cep telefonlarınızı kapatıp, işinizi ofisinizde bırakın…

Color Him Father, the Winstons

Üveybabalar kitaplarda, filmlerde, şarkılarda kötü insanlar olarak resmedilirler. The Winstons’un 1969 yılında hit olan şarkısı Color Him Father ise bambaşka bir üvey babadan bahsediyor. Bu soul şarkı genç bir oğlanın, annesiyle evlenip babası olmaya çalışan adamla ilgili hissettiklerini anlatıyor. Babalığın bir sanat olduğunu düşündürüyor şarkı.

A Boy Named Sue, Johnny Cash

Arada bir babalarla oğullar arasındaki ilişkiler de gerilir. Johnny Cash, kendisine kız adı verilmiş bir oğlanın babası hakkında anlattığı “eğlenceli” bir hikayeyi aktarıyor. Çocuk herkesin adıyla dalga geçmesinden bıkmış. Büyüyünce babasını öldürüp onurunu kurtarmak istiyor. Ama büyüyüp, ortadan kaybolan babasını Tennessee’de bir barda bulduğunda, hem de onu elindeki bıçakla öldürmeye niyetlenirken ona bu adı neden verdiğini anlatıyor nihayet babası: “Hayata başka türlü bakmayı öğrenmesi için.”

My Father’s Eyes, Eric Clapton

Bu şarkının ardındaki hikaye üzücü. Gitarist Eric Clapton babasının kim olduğunu bilmeden büyüdü. 1991’de, dört yaşındaki oğlu Manhattan’daki bir apartmanın penceresinden düşerek öldü. My Father’s Eyes, Clapton’un hem babası hem de oğlu için tuttuğu yasın şarkısı oldu. Şarkıda bir nevi otobiyografisini anlatıyor: “oğlumun gözlerine bakarken, hiç tanımadığım babamın gözlerine bakıyormuşum gibi hissediyorum, aramızdaki kan bağı yüzünden.”

Clapton oğlu için ayrıca “Tears in Heaven” adlı bir şarkı daha yazdı. Her iki şarkıyı da konserlerinde söylemeyeli çok uzun zaman oldu.

Just the Two of Us, Will Smith

Will Smith’in en iyi şarkılarından biridir bu. Ve bir bebeği arabaya nasıl yerleştireceğinizi anlatır. Hayır hayır mizahi değildir, çok ciddidir. Baba olmak hakkında yazılmış en iyi şarkılardan biridir. Smith bir adamın oğluyla çıkacağı ilk yolculuğa nasıl hazırlandığını çok iyi resmeder. “Neden bunu yapıyorsun, ciddi bir baba olmaya çalışıyorum, ama sen beni durmadan güldürüyorsun.”

The Living Years, Mike+the Mechanics

Çok az şarkı bu kadar hüzünlü ve bir o kadar da gerçektir. Yaşanmış bir hikayeye dayanır bu şarkı. Söz yazarı BA Robertson’un babası oğlu doğmadan üç ay evvel ölür. Şarkıda imzası olan Mike Rutherford ise oğlunun doğumuna hazırlandığı günlerde babasını kaybeder. Ve nihayet şarkının vokali Paul Carrack, 11 yaşındayken ölür babası. Bu üç adam babalarıyla ilgili tecrübelerini bir araya getirirler ve işte bu şarkı doğar…

Editörün notu: Yazıyı yayına hazırlarken fark ettim ki babalar hakkında aklıma gelen Türkçe şarkıların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Var mıdır bildiğiniz, bir liste de Türkçe şarkılarla yapabilir miyiz?