Son 20 yılda uygulanmaya başlayan bir karma aşıdır. Üç aşı da canlı virüs aşısıdır. Bu aşıyla ilgili kamuoyunda ve sanal ortamda, uygulanmasında sakıncaları nedeniyle tartışmalar süregelmektedir. En popüler olan tartışma otizme neden olduğu iddiasıdır. Ancak bu iddia henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Kızamık
Aşı öncesi dönemde görülen en sık döküntülü enfeksiyon hastalığıdır.Yüksek ateş, öksürük, vücutta döküntü, burun akıntısı ve konjuktivit hemen hemen herzaman görülen belirtilerdir. Bu dönemde menenjit, beyin iltihabı ve zaturre gibi komplikasyonları nedeniyle milyonlarca ölüme neden olmuştur. Yaygın aşı uygulamalarıyla günümüzde az sayıda olguyla karşılaşılmaktadır ancak tekrarlayabilen salgınlar nedeniyle aşı uygulamasına titizlikle devam edilmelidir. Uygulama kabakulak ve kızamıkçık aşıları ile beraber tek enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır.

Kabakulak
Çocukluk döneminin en sık rastlanılan enfeksiyonlarındandır, çoğunlukla tükürük bezlerini ve daha az sıklıkla vücuttaki diğer bezleri (pankreas, testisler) etkiler. En önemli özelliği olguların &30-50’sinin fark edilmeden geçmesidir. Bunun yanında menenjit ve kalıcı sağırlık , kısırlık gibi önemli komplikasyonları vardır. Kızamık ve kızamıkçık ile beraber üçlü aşı şeklinde uygulanır.

Kızamıkçık
Çocukluk çağında sık görülen ateş ve hafif seyreden döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. En önemli risk gebeliğin ilk haftalarında bu hastalığı geçiren bebeklerin ağır organ anomalileri ile doğma olasılığıdır. Bu nedenle çocukluk dönemi dışınde gebelik öncesi dönemde aşı uygulamasıda düşünülebilir.

Uygulama
Kabakulak-kızamık-kızamıkcık aynı enjeksiyonda uygulanır. İlk doz 12. ay, 2. doz 4-6 yaşlarında uygulanır. Jelatin ve neomycin allerjisi olanlarda uygulanmamalıdır. Hastalık durumlarında aşı ertelenmelidir. Aşı gebelikte uygulanmaz. Tüm aşılar gibi allerjik reaksiyona neden olabilir. Ateş ve hafif döküntü sık görülen yan etkilerdir. Nadiren tükürük bezlerinde şişme, havale ve eklemlerde ağrı olabilir. Ciddi alerjik reaksiyon olasılığı milyonda birdir.