MPS, yani “mukopolisakkaridoz” nadir görülen ancak, yakaladığı vücudu bırakmayan, vücuttaki tüm organların durmaksızın büyümesine neden olan bir hastalık. Eyüp Can Özkaya ise bu hastalıktan mustarip, adını devlet sağlık masraflarını karşılamıyor diye Facebook üzerinde açılan bir dayanışma etkinliğinden öğrendiğimiz, daha 4 yaşında bir çocuk.

Eyüp Can’ın asgari ücretle geçim savaşı veren ailesi, ne yazık ki, yıllık 800 bin TL’yi aşan ilaç ve tedavi masraflarını karşılayamadığından, şu an çocuklarının yaşam hakkı elinden alınmış durumda. Sebep ise geçtiğimiz yıl Resmi Gazete‘de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurulu Sağlık Uygulama Tebliğ (27532 sayılı Resmi Gazete) ile değişen akıl almaz mevzuat. Mevzuata göre, ileri düzeyde zekâ geriliği tespit edilen, yani IQ’su yüzde 60’ın altında olan MPS hastalarına devlet bundan böyle destek vermiyor. Devlet ya baştan ilaç tedariğinde bulunmuyor ya da o hasta bir hizmetten yararlanıyorsa bile, zekâ geriliği tespit edildiği durumda kişinin sosyal yardımı anında kesiyor. MPS derneğinin açıkladığı üzere, yeni düzenlemeyle Eyüp Can gibi onlarca çocuk açık açık devlet tarafından ölüme terk ediliyor.

Üstelik bu yeni mevzuat neresinden tutsanız elinizde kalıyor, yani devlet bir nevi salağa yatıyor. Uluslararası tıp literatüründe IQ seviyesi 60’ın altında, örneğin 50 olan bir birey yüksek düzeyde zekâ geriliği sınıflandırmasına girmiyor.

0-20 – derin zekâ geriliği, 21-35 – ağır derecede zekâ geriliği, 36–50  orta derecede zekâ geriliği, 51–70 hafif derecede zekâ geriliği, 71–79 – sınırda zekâ olarak tanımlanmış. Tartışılması gereken konunun bu olmaması gerektiği tabii ki aşikâr. Devletin IQ seviyesine bakarak hiçbir vatandaşına değer biçemeyeceği, bir bireyin yaşam hakkını elinden alamayacağı, durumu en sade insani değerlerimizle muhasebe ettiğimizde varabileceğimiz bir sonuç.

Eyüp Can’ın babası Ercan Özkaya’nın BirGün‘e yaptığı açıklamalar ise içerisinde bulundukları durumu ne yazık ki tüm çirkinliğiyle ortaya koyuyor:

“Biz hem Sağlık Bakanlığı’na başvurduk, hem de SGK’ya dilekçe gönderdik kararın gerekçesini öğrenmek için. Bir açıklama yapılmadı. Ben bu uygulamanın nedeninin tamamen para olduğunu düşünüyorum. Çocuğunuzdan vazgeçin, bir an önce ölsün, siz de kurtulun, biz de kurtulalım, diyorlar bir yerde. Yılda 800 bin TL, yazık değil mi devlete diyorlar.”

Eyüp Can’a destek olmak için açılan facebook grubuna ulaşmak isterseniz, burayı ziyaret edebilirsiniz.