Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilköğretim öğrencilerinin e-okul kayıtlarını yaptı. Öğrenciler ikametgah adresleri temel alınarak yerleştirildi.

Mecburî ilköğretim çağına giren toplam 1.863.230 çocuk birinci sınıflara; 1.237.986 öğrenci ise beşinci sınıflara kaydolmuş oldu.

Bakanlığın açıklamasına göre, veliler çocuklarının hangi okula yerleştirildiğini ve okulun iletişim bilgilerini, MEB’in internet sitesinde yer alan Veli Bilgilendirme Sistemi’nden çocuklarının kimlik numaralarını yazarak öğrenebilecek.

MEB kayıtları velilerinin isteğine bağlı doğum tarihleri 2008 Nisan-Eylül aylarında bulunan çocukları da geçici olarak yerleştirdi. Bu çocukların okula başlayabilmesi için velilerinin okula yazılı istekte bulunmaları yeterli olacak.

Birinci sınıflar gibi beşinci sınıfa, yani ortaokula başlayacak öğrencilerin de yine ikametgah bazlı olarak okulları belirlendi ve e-kayıtları yapıldı.

MEB kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ikamet adresi değişen kişilerin çocuklarının kayıtlarının “müracaatları halinde yeni adreslerine en uyumlu okullara sistem tarafından otomatik olarak” yapılacağını bildirdi.

e-kayıt sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

bianet