Bisikletseverler, hidroelektrik santrallerinin tehdidi altındaki Alakır Nehri’ne pedallayacak. 25-26 Ağustos tarihleri arasında 37 km’lik bir parkurda gerçekleştirilecek olan eylemin amacı, HES’in hem doğada hem köylerinde yapacağı yıkıma karşı direnmek üzere Alakır Nehri Kardeşliği platformu etrafında örgütlenen Kuzca ve Büyükalan köyleri halkına destek vermek.

Velespit ve Özgürlüğe Pedal platformlarının desteğiyle gerçekleştirilecek olan Alakır’a Pedalla eylemi isteyen herkesin katılımına açık. Yalnız özellikle ilk kez böyle bir eyleme katılacak olanların uyarılara dikkat etmesi gerekiyor. İşte eylem öncesi göz önünde bulundurmanız gereken noktalar:

Kask, eldiven, ön ve arka ışığın gerekli olduğunu, parkurda teknik bir zorluk olmamakla birlikte uyarıların dikkate alınması gerektiğini unutmayın.

– Kalp, solunum sistemi sorunları ve tansiyon problemi olanların doktorlarına danışmadan eyleme katılmaması gerekiyor.

– Terli giysilerinizi değiştirmek için yedeklerini unutmayın. Olası hava koşullarına karşı hazır olun. Yağmur yağabilir, gece ummadığınız kadar serin olabilir.

– Grup lideri parkuru tanıdığı için risleri de biliyor ve yeri geldiğinde katılımcıları bu riskler konusunda uyaracak. Dolayısıyla parkurdaki olası tehlikelerden zarar görmemek için izin almadan grup liderinin önüne geçmeyin ve grup sorumlusunun uyarılarını dikkate alın. Kaybolma ve arkada kalma riskinden dolayı da grup artçısının arkasında kalmayın. Ne olursa olsun gruptan ayrılırken mutlaka sorumluları haberdar edin.

– Parkur boyunca birçok temiz içme su kaynağı bulunuyor. Bunun için boş bir bir şişe ya da termos bulundurun.

– Yanınızda yiyecek, içecek ve çadır olsun.

– Etkinlik kiralanacak minibüsle gelecek olanların paylaşacağı masraflar dışında ücretsiz.

Etkinliği düzenleyenlerin hatırlattıkları son madde ise şu:

“Etkinliğe gelirken atık oluşturacak poşetli endüstriyel yiyecek ve içecek malzemeleri getirmeyin. Bunların yerine kendi hazırladığınız yiyecek ve içeceklerle, tabağınızı, bardağınızı, müzik aletlerinizi, sevginizi, anlayış, hoşgörü, barış ve kardeşlik duygularınızı getirin… “