Sosyal sorunları masalsı bir mizahla ele alan, İtalyan çocuk edebiyatının sıradışı yazarı Bianca Pitzorno ilk kez Türkçe’de. Biri çocuk diğeri yetişkin iki insanın şehirden uzak ama sevdiklerine yakın yeni bir yaşam kurmalarını işleyen roman, apartmanlara tıkılı yaşamaktan, şehirlerin gürültüsünden bıkıp usanan günümüz insanına, büyülü gerçekçi bir masal anlatıyor. Farklı canlıların bir arada yaşamasını karikatürize eden Pitzorno, insanın doğayı değiştirici özelliğine vurgu yapıyor. Hayvanların uyum sağlama yetileriyle, insanların bulundukları ortamları uyarlayıcı yönleri arasında mizah dolu bir zıtlık yaratan kitapta, uçan köpekler, konuşan kediler, miyavlayan bebekler, etobur bitkiler, usta sanatçı Quentin Blake’in neşeli desenleriyle canlanıyor.

Aglaia da, Bianca da şehirde apartman dairesine tıkılı yaşamaktan sıkılmışlardı. Aglaia sekiz yaşındaydı, Bianca ise bir yetişkindi. Kocaman bir meşenin dallarında kendilerine sıcak bir yuva kurdular ve kedileri Mürdüm’le birlikte keyifli bir yaşama başladılar. Ağaçtaki evi başka bilen yoktu. Daha doğrusu, onlar öyle sanıyordu. Ağaca ne zaman yerleştiği bilinmeyen tuhaf komşuları Çalçene Boşboğaz Bey’le tanıştıkları gün, huzurlarını kaçıran olaylar da başladı…

1942’de İtalya’nın Sardinya Adası’nda, Sassari’de doğan Bianca Pitzorno, İtalya’nın en önemli çağdaş yazarlarından. Arkeoloji ve klasik edebiyat öğrenimi gördü; 1970’te ilk kitabıyla dikkati çekti. RAI televizyon kanalı için kültürel programlar hazırladı; oyunlar, eleştiriler, şarkı sözleri ve senaryolar yazdı. Toplumsal ve politik sorunları, mizah dolu, eğlenceli bir anlatımla işleyen yazarın kitapları pek çok dile çevrildi. UNICEF İyi Niyet Elçisi seçildi, Hans Christian Andersen Ödülü’ne aday gösterildi, önemli ödüller aldı. Milano’da yaşayan ve 40’ı aşkın eseri olan Pitzorno’nun önemli kitaplarından bazıları, Ağaçtaki Ev (1990), Ascolta il mio cuore (Kalbimin Sesini Dinle, 1991), Polissena del Porcello (Polissena ve Domuzu, 1993) ve L’Incredibile storia di Lavinia’dır (Lavinia’nın İnanılmaz Hikâyesi, 2005).

1932’de Londra’da doğan Quentin Blake, dünyaca ünlü bir sanatçı. Roald Dahl ve Joan Aiken gibi yazarlar için sayısız kitap resimledi, çok sayıda derginin çizimlerini üstlendi. 20 yıl öğretmenlik yaptığı Kraliyet Sanat Akademisi İllüstrasyon Bölümü’nün başkanlık görevini yürüttü. Londra’da yaşayan sanatçı, sayısız ödülün yanı sıra 2002 Hans Christian Andersen Ödülü’nün de sahibi.