ABD’de Ulusal Silah Birliği silahlı saldırıların ancak silahlanarak engellenebileceği söyleyerek tartışmalara yeni bir boyut getirdi. Ünlü sanatçılar ise bir video ile siyasi liderlerden çözüm istedi.

ABD’de 20’si çocuk 26 kişinin öldüğü okul katliamının ardından başlayan tartışmalarda, silah lobisi Ulusal Silah Birliği’nin (NRA) okulların korunması için silahlı görevlilerin işe alınması önerisi kamuoyunun tepkisini çekti.

NRA, silahsızlanma çağrılarına tepki göstererek, “trajedinin sömürüldüğünü” iddia ederken, NRA Başkanı Wayne LaPierre, “Silahlı kötü bir insanı durduracak tek şey, silahlı iyi bir insan” diyerek, okullarda silahlı görevlilerin çalıştırılması gerektiğini savundu.

ABD kamuoyunda tanınmış yüzleri ise bir video hazırlayarak “Columbine, Virginia Tech., Tucson, Aurora, Fort Hood, Newtown… Daha kaç saldırının olması gerekiyor?” dedi.

NRA: Suçlu silahlar değil, bilgisayar oyunları

Lapierre, okulların bu tür saldırılara hedef olmasının nedeninin yöneticiler ve öğretmenlerin silahsız olmasından kaynaklandığını iddia etti. “Siyasetçiler, okulları silahlardan arındıran yasalar çıkarıyorlar ve bunu yaparak tüm deli katillere okulların en az riskle en fazla kargaşa çıkarılacak güvenli mekanlar olduğunu söylüyorlar. Kongrenin bu ülkedeki her okula silahlı güvenlik güçleri yerleştirmek için acilen harekete geçmesi lazım” diye konuştu.

Lapierre, şiddetin nedeninin silahlar değil, medya, şiddet içerikli filmler, bilgisayar oyunları ve müzik videoları olduğunu da sözlerine eklerken, hak savunucuları ve Obama’nın “politik çıkarlar” için yaşanan trajediyi sömürdüklerini ifade etti.

Siyasetçilerden tepki

New Jersey senatörü Frank Lautenberg, Birliğin kamuoyunun isteklerine ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini ifade ederken, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, NRA’nın “paranoyak hayaller” kurduğunu söyledi.

Sanatçılardan çağrı

Aralarında Conan O’Brien, Elle Degeneres, Beyonce, Carmelo Anthony, Brooke Shields, Reese Witherspoon, Kate Hudson, Gwyneth Paltrow, Will Ferrell, Steve Carell gibi isimlerin olduğu onlarca sanatçı, televizyoncu, sporcu, müzisyen “Demand a plan” adlı bir videoyla siyasi liderlerden silahlanma sorununu çözmek için bir plan talep ettiler.

Videoda “Columbine, Virginia Tech., Tucson, Aurora, Fort Hood, Newtown… Daha kaç saldırının olması gerekiyor?” diye soruluyor.

MotherJones’un raporuna göre, ABD’de son 20 yılda 62 katliam gerçekleşti. Sadece 2012’de gerçekleşen yedi silahlı saldırıda ölen ve yaralananların sayısı ise 144.

Kaynak: Bianet bu haberi Nation of Change ve mother Jones sitelerinden derledi.