Bugünlerde en çok konuştuğumuz şeylerden biri eğitim sistemleri… Öyle ki artık pek çoğumuz çocuklarımızı alıp evde bildiğimiz gibi mi yetiştirsek diye sormaya başladık bile. Alternatif okullar açılıyor, ebeveynler kendilerine çocukları için “mutlu mu olsun, başarılı mı?” diye soruyor… Sözün kısası iş iyice zora girmekte… Bu koşullar altında eskiler ne demişler bu konuda diye bakalım dedik… En zihin kurcalayan 10 sözü derledik…

Bana bir şey öğretilmesinden hoşlanmasam da, öğrenmeye hep hazır oldum…

Winston Churchill

Okulun, eğitimim üzerinde etkili olmasına asla izin vermedim.

Mark Twain

Kamu okullarının, özel okullara üstünlüğü, kamu okullarında çalışan öğretmenlerin kendilerini topluma karşı sorumlu hissetmeleridir. Ki bu devletin değil, ailelerin ve çocukların talebidir. Devlet, öğretmenlerin yalnızca kendisine karşı sorumluluk hissetmesini diler.

Lester Frank Ward

Ne zaman “devlet baba” diye bir şeyden söz etsek, sonunda söz dönüp dolaşıp eğitime gelir. Çünkü herkes bilir ki devlete koşulsuz itaat aşısı en iyi çocukların bakıma ihtiyaç duydukları dönemde yapılır.

Benjamin Disraeli

Eğitim, okulda öğrendiklerinizi unutup yerine kendi deneyimlerinizi yerleştirmek demektir.

Albert Einstein

Gelecek sene dünyada ne olacağını okulda öğrenemezsiniz…

Henry Ford

Nefret etmeyi ve utanmayı evimde öğrenmedim. Bunun için okula gitmem gerekti.

Dick Gregory

Zeki bir çocuktum, okuldan nefret ediyordum.

Eminem

Okul gelecek için pratik yaptığınız bir yerdir, pratik yapmak sizi mükemmelleştirir, ama kimse mükemmel değildir. E o zaman niye okula gidiyoruz ki?

Tre Cool

Tarihten değil, onun okulda anlatılma biçiminden nefret edersiniz.

Stephen Ambrose