Eve hapsolmayın
Malum tatil 15 gün, çocuklar uzun bir dönemden geçtiler. Yaz saati uygulamasının devam etmesi biz yetişkinleri bile çok zorladı. Çocuklar kör karanlıkta yollara düştüler çok yoruldular, bırakın dinlensinler ama evde geçirdikleri vakit bir süre sonra dönüp dolaşıp aynı şeyleri yapmaktan ibaret olmaya başlayacaktır. O zaman dışarı çıkın, pastaneye gidin, bir kitapçıya gidin, bırakın kitapları karıştırsın, sokaklarda yürüyün, parklarda oynayın evde vakit öldürmeyin. Para harcamadan da bu dediklerimi yaparak eğlenebilirsiniz.

Sıkılmasın diye kendinizi paralamayın
Tatili programlarla doldurmanıza gerek yok. Bırakınız sıkılsınlar biraz. 15 gününün her biri dolu olan çocuklar var bildiğim. Biraz sıkılmalarına izin vermekte bir sakınca yok. Hayal kurarlar belki, yaratırlar, düşünürler, sorar sorgularlar belki. Sıkı can iyidir çabuk çıkmazJ

Ekrana kaptırmayın
Bırakın çocukları sıkılsınlar, takılsınlar dediysek televizyon karşısında demedik. Eğer çalışıyorsanız ve çocuğunuz evde anneanne, babaanne ya da bakıcıyla birlikteyse ekrana kaptırmamasını sağlamak daha bir zor. Evde işler yapılırken çocuk televizyon karşısında saatlerce kalabiliyor, bunun önüne geçmek lazım. Reklam izlemesi, kendi yaş grubuna ait olmayan şeyler izlemesi (evlilik programları, haberler vb.) çok muhtemel. Akşam eve bir gelirsiniz çocuğun kaygı düzeyi tavan yapmış, öğrenmemesi gereken bir sürü şey öğrenmiş, sorular soruyor ve reklamlarda gördüğü bir oyuncağı istiyor. Aman! Hepsi bir kenara çizgi film bile izlese belli bir süreyi aşmamalı.

Dijital medya kullanımını yasaklamayın, yönlendirin*
Tablet ve telefon kullanımı için uyguladığınız bir kural varsa o kurala tatilde de sadık kalabilirsiniz. Örneğin okul zamanında günde yarım saat ya da sadece hafta sonu gibi bir kuralınız varsa tatilde bu kuralı bozmayın. Aksi halde okula dönüşte kuralınızı yeniden uygulamanız zor olur. İzlediği ya da oynadığı içeriği kontrol etmeniz, yanında olmadığınız zamanlarda da kontrol ettirmeniz önemli. Tablet ve telefonu yasaklayın demiyoruz özellikle okul yaşındaki çocuklarda, hayatımıza girmiş önemli bir aygıt olduğunu kabul edip yönlendirmeler yapmamız doğrusu. Sizin yüklediğiniz içerik ile dijital ortamlarda kendine katabileceklerden çocuğunuzu mahrum bırakmayın, tabii süre meselesini akıldan çıkarmadan.
* “Yasaklama yönlendir” http://dijitalmedyavecocuk.bilgi.edu.tr/ sloganıdır.

Ödevleri her gün gözüne sokmayın
Birçoğunun ödevi olacak ve o ödevler son güne kadar yapılmayacak. Kendinizi buna ikna edin ve her gün ödevini yap demekten vazgeçin. O ödevler illa ki son gün, Pazar gecesi yatmadan önce yapılacaktır. Ödev öğretmenle çocuk arasında halledilmesi gereken, aslında okulda olup bitemeyen ve eve yansıyan bir çeşit fazladan mesaidir. Bu mesai çocuğa bir şey katmaz, sizin çocukla aranızı bozar o kadar. Eğer ödevi varsa bırakın kendi sorumluluğu olarak yerine getirsin ya da getirmesin, getirmezse de öğretmenle arasında halletsin. Yarıyıl tatilinde ne sizin ne de onun fazladan mesaiye ihtiyacı yok.

Vaatler verip durmayın
Tatilde ne yapacağınızla ilgili vaatler verip durmayın, akışına bırakabilirsiniz. Şayet çalışıyorsanız planlarınızın bozulabileceğini göz önünde bulundurarak kesinleşene kadar yaptığınız programdan bahsetmeyin. Çocuklar hayal kırıklıklarıyla baş etmekte yetişkinler kadar iyi değillerdir. Verdiğiniz sözleri tutamayacaksanız söz vermeyin.

Enseyi karartmayın
Malum gündemimiz pek parlak değil. Son günlerde yaşadığımız terör olayları yüzünden sokağa çıkmaya, çocuklarımızla kalabalık yerlerde vakit geçirmeye korkar olduk. Attığımız adımları hesap ederek hayat geçmez. Mutsuzlukla ve korkuyla baş edemeyen ekran ve ev bağımlısı, sosyalleşemeyen bireyler yetiştirmeye adım atmış oluruz.

Günlük hayatınıza sahip çıkarak, enseyi karartmadan iyi bir tatil dönemi geçirmeniz dileğiyle.