Milli Eğtim Bakanı İsmet Yılmaz

Yarıyıl tatilinde telafi eğitimi yapılmayacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Tatil tatildir; şubattan sonra okul süreci başlayacak” dedi. Birçok ilde hava muhalefeti nedeniyle eğitim öğretime verilen aralar nedeniyle programda yaşanan aksamaların, yarı yıl tatilinde yapılacak telafi eğitimleriyle kapatılacağı iddia edilmişti. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’ın açıklamasıyla netliğe kavuşan son duruma göre telafi eğitimi yapılmayacak; öğretmenler, ikinci dönemde ders saatleri içerisinde geçmiş kayıpları telafi edecekler.

Tatilde ödev verilmemeli

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz yaptığı açıklamada yarıyıl tatilinde öğrencilere ev ödevleri verilmemesini de isteyerek şöyle dedi:

“Yarıyıl tatilinde test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek tip alana yönlendiren ev ödevleri verilmemesi, bunun yerine öğrencinin kendini tanıması, geliştirmesi ve sosyalleşmesine katkı sağlayacak sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılması teşvik edilmelidir. Bu çerçevede, kitap okuma, film izleme, müze ve tarihi mekan gezileri ile toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici faaliyetlerin tavsiye edilmesi uygun olacaktır.”

Konuyla ilgili bir önceki haberimizde “Öğrencilerin kar tatili sevinci yerini hüzne mi bırakacak?” diye sormuştuk. Telafi eğitimi olmayacağı haberiyle sorumuzun yanıtı aldık. Eğer öğretmenlerimiz, Milli Eğitim Bakanı’nı dinler ve sayfalarca ödev de vermezlerse, öğrenciler de tatil gibi tatil yapacaklar gibi görünüyor.