Almanya’da doğdu ve aynı ülkede mimarlık eğitimi aldı. 2003’te mimar olarak çalışmaya başladı. 2007’de İstanbul’daki gecekondu alanlarını kökten yok etmek yerine farklı bir şekilde yenileyerek yaşanabilir hale getirecek bir projeyle yüksek lisans tezini tamamladı. Harvard Üniversitesi’nde Tasarım Doktora’sı yapmaktayken, 2011 yılında yoluna antropolojide devam etmeye karar verdi. 2012’de doktora tezini bitirdi. Gelecek yıl yine aynı üniversitede ders vermeye başlayacak… Geçen yıl aniden anne olma isteğiyle doldu. Hamileliğinin ilk aylarını seyahatlerle geçirdi ama hiç mutsuz görünmüyordu. Bebeği henüz altı haftalık.

Kaç yaşında anne oldunuz? Planlı mıydı?

34 yaşında, evet planlıydı.

Hamilelik süreci nasıl geçti?

Tuhaf aşermeler dışında çok eğlenceliydi. Son aya kadar çalışmaya devam ettim ve bebeğimi karnımda gururla taşıdım.

Onu ilk gördüğünüzde ne hissettiniz?

Tam bir mucizeydi. Hissettiğim haz karşısında duyduğum şaşkınlıktan dilim tutuldu.

Evde altları kim değiştirirdi?

Kocam ve ben.

İsme nasıl karar verdiniz? Ne oldu?

Hamileliğimin henüz yarısındaydım. En sevdiğimiz kafede oturup beyin fırtınası yaptık. İlk adının sevdiğimiz bir ad, ikinci adın da babamın adı olmasına karar verdik. Sonunda adı Owen Arif oldu.

İş ve sosyal hayatınız nasıl etkilendi?

İşten üç aylığına izin aldım. Sonra yarı zamanlı çalışmaya başladım, eşim zaten serbest zamanlı çalışıyor. Bu şekilde zamanımızı programlayarak birimizin mutlaka çocukla kalmasını sağladık. Sosyal hayatımız azaldı ama yavaş yavaş bebekle dışarıya çıkmaya da başladık. Bebeğimiz henüz altı haftalık. Fakat arkadaşlarımız ve ailemiz bizi ziyaret ederek yalnız bırakmıyor.

Nasıl bir anne olacağınızı düşünüyordunuz? Düşündüğünüz gibi oldu mu?

Çocuğunu seven ve şefkatli, çocuklarının üzgün olduğu zamanlarda neşelerini yeniden kazanmaları için onlara ilham kaynağı olabilecek bir anne olmayı hayal ettim hep. Böyle bir anne olmak için elimden geleni yapıyorum.

Eş-dosttan giysi/oyuncak aldınız mı?

Evet, ilk aylar için epeyce oyuncak ve giysi aldık.

Bebeğinizin bakımına kimler yardım etti?

Kocam ve ben.

Kendinizi annenizle kıyaslasanız…

Muhteşem bir annem var ve ben de tam onun gibi olmak istiyorum. Sevgi, şefkat ve affedicilik kapasitesi sonsuz. Ne zaman bebeğimi kucağıma alsam onu düşünüyorum.

Kendi tarifiniz bebek/çocuk yemekleri varsa anlatsanıza…

Oğlum henüz 6 haftalık, o yüzden sadece anne sütü veriyoruz. Başka hiçbir şey yok. Sadece süt. Bu evredeki bir bebek için en sağlıklı besin bu.

Çocuğunuzla beraber hayatınızda ve sizde neler değişti?

Daha sabırlı biri oldum. Eşim ve ben birbirimize daha yaklaştık sanki. Çocuk, aile olarak daha çok vakit geçirmemizi sağladı.

Çocuğunuzla beraber neleri yapmaktan zevk alıyorsunuz?

Oyun oynamayı, yemek yemeyi ve etrafta dolaşmayı…

Çocuğunuzun sevmediğiniz huyu?

Henüz bilmiyorum. Tek bildiğim onu ömür boyu seveceğim.

Deneyimlerinize dayanarak annelere ve anne adaylarına önerileriniz var mı?

Herkesin tecrübesi kendince güzel. O yüzden başka anne babaların tecrübelerini dinleyin ve yalnızca kafanıza yatıyorsa tavsiyelerini uygulayın. Bana aktarılmış bütün tecrübeler için minnettarım.

Annelik neymiş?

Dünyanın en zorlayıcı tecrübesi ama aynı derecede neşeli ve tatmin edici. Bebeğinizle aranızdaki ilişki geliştikçe, kendi annenizi ve babanızı da daha iyi anlıyorsunuz.