iPad’ini ya da iPhone’unu çoktan çocuğa kaptırmış olanlar için beş eğitici, öğretici ve dahi eğlendirici program bulacaksınız aşağıda… Altıncı program ise daha geniş kitleler için minik bir sürpriz içeriyor… 

1. Starwalk HD

Paranın satın alabileceği en güzel bilimsel aplikasyon. Bulunduğunuz yerde, iPad’inizi gökyüzüne çeviriyorsunuz. Konum servisi ile iletilen yer bilginiz, sistemdeki database ile entegre oluyor. O anda gökyüzünde ne varsa, güncel halleri, isimleri, yörüngeleri, hatta uydu ve yapay iletişim uyduları dahil tüm bir uzay boşluğunu gösteriyor.

Kullanım kolaylığı, kolay arayüzü ve baktığınız yıldızın adını gösteren olağanüstü veritabanı ile uzay meraklısı çocukların başucu oyuncağı olmaya aday.

Yaş: +8, 2.99 USD

2. It’s a small world

Çocuklar tarafından anlatılan hikayeler, güzel resimlenmiş.Interaktif butonlarla, çocuklar hikayeye dahil olabiliyor. Uyumadan önce okunacak canlı ve hareketli bir kitap aranıyorsa, bu aplikasyon derdinize çare olabilir.

Yaş: 3-6, 1.99USD

3. Numberlys

Alfabeyi fantastik öykülerle öğreten program, interaktif yazılımın ustalarından Moonbot Studios tarafından hazırlanmış. Uygulamanın yaratıcıları öykü anlatımında King Kong, Metropolis, Superman gibi efsaneleri takip ettiklerini söylüyorlar. Hayli iddialı bu yaklaşım, Numberlys’in animasyonlarındaki detaylarda kendini kendini gösteriyor.

Yaş:+5,  5.99USD

4. Rounds: Parker Penguin

Rounds tarafından hazırlanan Parker Penguin, bir penguenin aynı noktada başlayıp biten yaşam dairesini anlatıyor. Zekice oluşturulmuş kurgusu, dili ve basit ancak kendince bir tarzı olan grafik tasarımlarıyla dikkat çekiyor program. Ayrıca yüzlerce interaktif öğeyle de desteklenmiş.

Yaş: 3-6,  4.99USD

5. The Opposites

7 yaş üstü çocuklar için hazırlanan programın amacı dil öğretmek. Grafiklerle zıt anlamlı kelimelerin belirlenmesi üzerinden işleyen program teknik kelimelerden biyolojiye, ekonomiden, politikaya, tıptan şiire ve tarihe kadar pek çok alandan kelimelerle aşama aşama dil öğretiyor. Özel bir sözlüğü, çocuk dostu tasarımıyla benzerlerinden ayrılan Opposites, öğretirken eğlendiriyor denilen programlardan…

Yaş: +7, 1.99USD

6. Bebb

Bebb, Uzuncorap okuru Sefer Kılıç tarafından, 3.5 yaşındaki oğlu için geliştirilmiş… Klavyeye vurarak veya rastgele tuşlara basarak bir şeyler deneyen oğluna küçük bir sürpriz yapmış Sefer Bey. Klaveyeye bastıkça ekrana harflerin, sayıların, şekillerin geldiği basit bir yazılım üretmiş. Kendi tabiriyle “süper sesiyle” de o şekilleri seslendirmiş. Ne yazık ki şimdilik sadece Windows tabanlı bilgisayarlarda çalışıyor.

Not: Alt+F4 kapatıyor, Ctrl+Shift+Alt+O ayarları açıyor…