İngiliz uyku araştırmacısı Profesör Matyuv Walker, “Aşırı uykusuzluk öldürüyor, insanlara reçete ile uyku yazılmalı” demiş. Bence de uyku önemli. Hele çocuğunuz var ise uzun yıllar kendiliğinden uyanmayı nasıl da özler insan.

Öyle koyun sayarak filan olacak iş de değil hakikaten.

Hiç bir hizmetten çekinmedim, yöntem araştırdım. Sonra kendi üzerimde denedim. Sizler için yazdım. Sonuna da zerre kadar bilimselliği olmayan bir -bence- garantili öneri ekledim.

1. Gününüzü gözden geçirin

O gün neler olduğunu düşünün. Trafikte ettiğiniz kavgadan kalbinizi kıran komşunuza ne olup bittiğini düşünün. Hem değerlendirmek iyidir. Hem de bu şekilde kaygılardan, endişelerden, problemlerden uzaklaşıp olana bitene yoğunlaşıp uyuyup gidersiniz. En azından Sammy Margo, The Good Sleep Guide kitabında böyle diyor. Ben denedim çok işime yaramadı. Ama benimkisi o gün aşırı renkli bir gün idi, ondan da olabilir.

2. Göz bebeklerinizi yuvarlayın

Aynı Sammy Margo diyor ki gözleriniz kapalıyken göz bebeklerinizi yuvarlayın. Döndür allah döndürün. Bu bende işe yaradı. En azından kafamda fikir kalmadı. Gözlerimi düşünebilir oldum. Gündemim değişti. Aklımdakilerden uzaklaştım ve uykum geldi.

3. Hayal kurun

Aynı Sammy Margo aynı kitapta işte tropik diyarlarda hayal edin kendinizi şöyle rahat yerlerde güzel kokularda mutlu şekillerde diyor. Çok iddialı diyor. Ben kendi üzerimde denerken hep güldüm tam tersine uykumu kaçırdı. Ama siz gülmeden hayal etmeyi becerebilirseniz işe yarayabilir. Koca adam yalan söyleyecek değil.

4. Endişelerinizi yatmadan listeleyin

Efendim uyuyamamamızın nedeni sık sık endişelendiğimiz şeyleri düşünüp durmamızmış. Doğrudur. Sharon Stiles hanımefendi diyor ki yatağa gitmeden bunları bir kağıda yazın. Böylece nizama, sıraya sokmuş olur, ertesi güne kadar düşünmezsiniz. Ben bunu yaptım hepten uykum kaçtı. Aklıma gelmeyen kaygılarım aklıma geldi. Bence sadece hazır kaygıları olan, bu yüzden uyku tutmayanlar kendi üzerinde denesinler. Yoksa insan maazallah anksiyete üretir hiç yoktan.

5. Çişinizi tam yapın

Bunu diyen bir yığın bilim insanı var. Ama mesaneyi boş tutmak için ilime filan ihtiyaç yok bence. Mesane bu. Boşu makbul. Azıcık bile dolu olsa hem uykuya geç sokar hem uykuyu kalitesiz yapar hem de gece böler. Dolu mesane uyku düşmanıdır. Kesin bilgi. Yayabilirsiniz.

6. Gün içinde hareket edin

Gün başı 10 bin adım atar mısınız bilmem ama yorulmak iyidir. Serotonin salgılar, kilonuzu kontrol eder, kalp krizi riskinizi azaltır, bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de uykunuzu getirir. Harekette bereket vardır. Prof. Paul ­Gringras diyor ki akşam 4 ile 7 arasında yarım saatli egzersiz özellikle iyiymiş. Çocuklar için de şahane fikir egzersiz. Benimkiler uyumadan önce trambolinde 300’er kere zıplıyorlar. Uykuları daha şahane oluyor. Bana saydırmasalar daha şahane olacak, ayrı.

7. Cihaz kullanın

Uyumak için cihaz kullanmak ne kadar mantıklı hiç bir fikrim yok. Ben kullanmadım da. Ama şuradan deneyebilirsiniz ille istiyorsanız. Dener de başarılı olursanız bi e-posta gönderiverin.

Link1: http://www.mirror.co.uk/news/technology-science/technology/cant-sleep-here-6-gadgets-5480714
Link2: http://dailyburn.com/life/tech/gadgets-for-better-sleep/

8. Kitap okuyun

“Bu da laf mı şimdi?” böyle deyip kalbimi kırmayın. Sadece bilim insanları söylüyor diye değil. Hakikaten en garantili ve keyifli uyuma yöntemi kitap okumak. Lakin kitap seçimi önemli tabii. Ağır tarihi kitaplar okumayın. Masal okuyun. Bilim kurgu okuyun. Rüyalarınızı da güzelleştirir.

9. Şer üçgeni: Işık, ses, sıcak

Yatak odası serin olmalıdır. Sıcak uyku düşmanıdır. Yorgana sarılmak güzeldir. Sessiz olmalıdır. Hele rutin sesler sinirinizi bozabilir. Yan odadaki duvar saatinin tik taklarını dinleyerek uyuyamayan bir yığın insan yaşıyor. Ve ışık. Zifiri karanlık olmalıdır. Gece lambası, GSM pikseli fark etmez. Hiç ışık olmamalıdır. Kitap okuyacaksanız küçük bir okuma ışığı eşliğinde okumalısınız.

10. Uyumamaya çalışarak uyuyun

Saçma gibi değil mi? Buna uyku paradoksu deniyor. Gözlerinizi fal taşı gibi açıyorsunuz ve kendi kendinize ‘uyumayacağım’ diye tekrarlıyorsunuz. Beyniniz negatif komutları işlemleyemiyor, zihniniz direncinizi yeniyor. Göz kapakları ağırlaşmaya başlıyor ve uyuyorsunuz. Ben söylemiyorum. Worklifebalancecentre.org’dan psikoterapist Julie Hirst söylüyor. Vallahi de işe yarıyor, billahi de yarıyor. En azından bende yaradı.

 Bonus: Bunları yapıp uyumayın da görelim

  1. Rüyalarınızdan korkmuyorsanız kötü, sıkıcı kitaplar okuyun. Özer Uçuran Çiller’in Leo Buscaglia’dan yürüterek kendi kitabı gibi çıkardığı bir şey var misal, okuyun uyuyakalırsınız vallahi billahi.
  2. Tangerine Dream dinleyin. Gökhan Aya denemiş, çok övüyor.
  3. Politikacı basın toplantısı izleyin.
  4. Hiç biri işe yaramadı mı? Yetiş ya İlber hoca. Bu da işe yaramazsa insomnia vardır sizde: