Bazen memleket meselesi kadar mühim olabiliyor bebelerin meselesi. Acemi Anne Esra ve Lado’nun söke söke aldığı tuvalet eğitimi ne zamandır aklımda olan bir kitabın raftan çıkmasına sebep oldu.

Sıcak havalarla cebelleştiğimiz şu günlerde bezden kurtulmak küçük insanı nasıl rahatlatacaktır düşünün! Anne babanın ereceği rahatı demedim bile. Bir sürü uzmanın bir sürü görüşü vardır muhakkak çiş kaka meselesine… Ben sadece bezine veda etmeye hazırlanan ve Bay Bay Bezim diyen Ali’nin meselesini anlatacağım size…

Ali iki yaşında elma yanaklı oldukça cool bir adam. Artık yuvaya başlama vakti geldiği için bezinden kurtulması gerekiyor. Başlarda yuvaya gitmek ve kendi yaşındaki diğer çocuklarla oyunlar oynamak, arkadaşlık kurmak fikri Ali’yi cezbetse de, bezsiz yaşamak zorunda kalmakla kıyasladığında yuvaya gitmenin iyi bir fikir olmayacağına bile inanıyor. Ve bir gün Ali’nin annesi elinde plastik bir lazımlıkla geliyor. Ali çişini ve kakası artık bu lazımlığa yapacak. Ama bizim ki hiç oralı olmuyor…

Bir başka gün Ali’nin arkadaşı Sena evdeki lazımlığı görüp “aaaa aynısından bende de var” diyerek çişini lazımlığa yapınca ve üstelik bunun ne kadar kolay olduğu konusunda Ali’yi ikna edince lazımlık birden kıymetleniyor. Çocuklar tuvaletlerini lazımlığa yapınca anne babaların gösterdiği sevinç gösterileri takdire şayan bir şekilde anlatılmış. Çok sevimli ve gerçekçi. Şahit olmuşsunuzdur; çişini ilk kez lazımlığa yapan çocuk kahraman ilan edilirken kakasını yapan ise yerlere göklere sığdırılamıyor anne babalar diyarında. Ali’de bu sevinci gördükten sonra gaza geliyor, ara sıra kazalar olsa da bu durumun tadını çıkarıyor bizim ufaklık. Alıştırma külotları ve tuvalet temizliği konusunu da aşınca Ali artık yuvanın altını üstüne getirmeye hazır büyük bir çocuğa dönüşüyor.

2-4 yaş aralığına hitap eden kitap basit anlatımı ve eğlenceli çizimleriyle ufaklıkların gözdesi ve büyük yardımcısı olacak. Tabii sizin de! Debra Menase’nin yazdığı 24 sayfalık Bay Bay Bezim’i resimleyen isim Lidih Wanha. Yayınevi Çitlembik Çocuk, çeviri ise Zarife Öztürk’e ait.

Hadi bakalım beyler bayanlar, şu sıcak günlerin hatırına sıyırın poponuzu yakıp kavuran şu bezleri!

Popolara özgürlük! Lado’yla başlayan hareket nicelerine ulaşsın!