Yola atılan sakızlar dert. 420 milyonluk pazar payıyla, Meksika, dünyanın en çok sakız tüketen ikinci ülkesi… Sıradan bir Meksikalı günde en az iki veya üç sakız çiğniyor. Ancak daha sonra bu sakızlar genellikle sokağa atılıyor. Sokağa atılan sakızlar da hem kirliliğe neden oluyor, hem de halk sağlığı açısından tehdit oluşturuyor. 

Meksika’nın başkenti Mexico City caddelerinde yere atılan sakızların temizlenmesi için her gün hummalı bir çalışma yapılıyor. Söz konusu çalışma sırasında temizlenecek bölgeye şerit çekiliyor. Bu güvenlik şeridi adeta bir cinayet mahali izlenimi veriyor.

Dünyanın en çok sakız tüketen ikinci ülkesi Meksika’da, tüketilen sakızlar genellikle yere atılıyor. Bu da, ciddi bir kirliliğe neden oluyor. Yetkililer, halk ve hayvan sağlığı için tehdit oluşturan, çevre kirliliğine yol açan bu sakızların temizlenmesi için çalışıyor.

Bir yetkili, “Yolun yaklaşık 20 metrelik bölümünü temizlemek gece gündüz toplamda 8 saat sürüyor. Günde yaklaşık iki-ikibin 500 parça sakızı temizleyebiliyoruz” diyor.

Bundan bir ay kadar önce 5 işçinin 80 bin sakız temizlediği nokta, geçen süre zarfında, yine sanki hiç el değmemiş gibi…

Temizliği yapan bir işçi, “Yoğunluğun olduğu yerlerde bir metrekarelik alanda en az 75 sakız temizleniyor. Bu sakızlar hep birlikte o alanın neredeyse üçte birini kaplayacak ebatta” diye konuştu.

Temizlik de maliyetli

Tabii bu işin bir de maliyeti var. Bir sakızın çıkarılmasının maliyeti, işçilikle birlikte yaklaşık 2 buçuk Meksika pezosu… Bu da yaklaşık 35 kuruş demek. Bu şartlarda Mexico City’deki yerel yöneticiler, sakızların temizlenmesi için yılda yaklaşık 80 bin dolarlık bir fon ayırıyor.

Doğada dört-beş yılda çözünebilen sakızlar, çevre kirliliğine yol açmasının yanısıra, halk ve hayvan sağlığını da tehdit ediyor.

Hayvanlar için ölümcül

Hastalıkların yayılmasına neden olan sakızın hayvan sağlığı açısından sonuçları ise daha ölümcül olabiliyor.

Bir yetkili, “Eğer kuşlar sakızı yutarlarsa nefes alamıyor ve ölüyorlar” diye konuştu.

Meksika’da hemen herkesin ağzında, sürekli sakız var. Öyle ki, bir kişi günde yaklaşık 2-3 sakız tüketiyor. Bu şartlarda, sadece yerlere değil, kamusal alanın her yerinde atılmış sakızları görmek mümkün…

Sakıza özel vergi

Bu durumun yol açtığı sorunlarla mücadele için yetkililer, sakıza yüzde 50’lik bir özel vergi getirilmesini de bir seçenek olarak değerlendiriyor. Ancak kimileri, vergi veya cezanın işlemeyeceğini, en iyi yöntemin, insanlara, basit gibi görünen sakızı sokağa atmanın olumsuz sonuçlarının anlatılması ve öğretilmesi olduğunu belirtiyor.

Kaynak: TRTHaber