Antibiyotiklerin aşırı kullanımının kron ve ülserli kolit gibi ağrılı bağırsak enfeksiyonlarına neden olabileceği açıklandı.

Ağrılı bağırsak enfeksiyonlarının belirtileri ishal, anüste kanama ve kasık bölgesinde ağrı olarak görülebiliyor. Yapılan yeni bir araştırma ise, uygunsuz ve aşırı antibiyotik kullandırılan çocuklarda bu tür rahatsızlıkların, kullanmayanlara oranla daha sık tekrar ettiğini gösteriyor. Seattle Çocuk Hastanesi doktorlarından Matthew P. Kronman, son on yılda ağrılı bağırsak enfeksiyonu görülen çocukların sayısının iki katına çıktığını ifade ederek, bu ivmede antibiyotiklerin yersiz kullanımının da rolü olduğunu ifade ediyor.

Kronman, “Antibiyotik kullanırken dikkatli olmak zorundayız. Gerçekten lazım olduklarında antibiyotikler çok yararlı ilaçlar. Fakat pek çok çocuk sadece soğuk algınlığı belirtisi gösterdiğinde bile antibiyotikle tedavi edilmeye çalışılıyor” diyerek uygunsuz kullanımın yaygınlığına dikkat çekiyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada da yetkililer hastanelere aralarında ağrılı bağırsak enfeksiyonu şikayeti olan 750 çocuğun da dahil olduğu, çeşitli belirtilerle getirilen 1 milyon çocuğu gözlem altında tuttular. Yapılan gözlemler, bir yaşından önce antibiyotik kullanmaya başlayan çocuklarda ağrılı bağırsak enfeksiyonu görülme ihtimalinin, kullanmayanlara oranla beş kat yüksek olduğunu ortaya koydu. Bu riskin daha büyük çocuklarda düştüğünü kaydeden uzmanlar, antibiyotik kullanım yaşı düştükçe bu tür hastalıklara yakalanma ihtimalinin yükseldiğine dikkat çekiyorlar.

Antibiyotikler iyi bakterileri de öldürüyor

Antibiyotikler hastalığa sebep olan bakterilerle birlikte, vücut için gerekli bakterileri de öldürüyor. Bu nedenle dikkatli kullanılmaları gerekiyor. Ağrılı bağırsak enfeksiyonlarının sebebinin ise büyük oranda genetik olduğu belirtiliyor. Pediadrics dergisinin, Ekim 2012 sayısında yayınlanan araştırmanın sonuçlarını değerlendiren New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi doktorlarından Ilseung Cho, antibiyotik kullanımının bu enfeksiyonları tetikleyebileceğine dikkat çekiyor. Cho, “Hem doktorlar hem de aileler gereğinden fazla antibiyotik kullanımına neden olabiliyorlar. Antibiyotikler son derece yararlı ilaçlar, fakat onları nasıl kullanacağımızı iyi bilmemiz gerekiyor” diyor.

Kaynak: webmd.com