Geçtiğimiz haftalarda, memleketimize kurulan bir komplonun nasıl sahneye konduğunu hep birlikte idrak ettik!

Evvela, söz de katoliklerin ruhani lideri olan Papa Françesko’nun insanlıktan uzak açıklaması, sanki dünyanın tek meselesi buymuş gibi, haber bültenlerine konu oldu. Neyseki, bilgisi ve sağduyusu ülkenin her kesimi tarafından kabul edilmiş olan gazeteci Murat Bardakçı bu izansız beyana -tokat gibi- bir cevap verdi![1]

Bu milli mesele karşısın da başta Vatan Partisi olmak üzere, gerçek tarih bilgisine sahip tüm unsurlar her türlü siyasi çekişmeyi bir kenara koyup hep bir ağızdan -tüm dünyaya- insanlık dersi verdiler. Son derece sağduyulu (ve gözleri öfkeden körelmemişler için) meseleyi vazıh şekilde ortaya koyan yüzlerce argüman içinde en billur, en parlak olanı tabii ki devlete ait olandı.[2] Bu ahenkli koro için de olmayan malûm parti ise kendine yakışanı yaptı. Tarihde bunuda bir kenara not etsin!

Tüm hafta boyunca sosyal medya da işin içyüzünü ortaya koyan -son derece- akademik, belgelerle bezenmiş bir sürü makale okudum.

Bende aşağıda okuyacağınız yazıyı İngilizce olarakScience[3] Dergisine göndermiştim. Tahmin edebileceğiniz sebeplerden dolayı, makale yayınlanmadı.[4]

BÜYÜK RESİM

Rahmetli teyzem anlatmıştı (Kendisi uzun yıllar NASA’da lazer mühendisi olarak çalışmıştı.).
Cumhuriyetin ikinci kuşağının ilk bilim kadınlarından biri olan teyzem, daha çok genç yaşın da Amerika’nın en önemli okullarından birincilikle mezun olup, devlete bağlı kurumlar da çalışmaya başlamış.

Teyzemin, ölçümler yaptığı laboratuvar da bir profesör varmış. Çok aksi, fakat konusun da bir numara! Kongrelere çağrılır, fakat gitmez. Dergilere makale göndereceği zaman inadına arkaik dillerde yazar, hakem heyetini fitil edermiş
Bağlı olduğu kurumun yöneticilerinede, yerleri paspaslayan garibanada kan kusturan, kara kuru, kısa boylu, kalın kaşlı bir yaşlı adam.
İki kere Nobel ödülü almış. Hemde bir kere fizik, bir kerede tarih konusunda.
Umman yani!
Adam odasına kimseyi sokmazmış. Ama sabahlara kadar ışığı hep açık olurmuş.
NASA’dan çıktığı tek zaman ise Pazar günleri kiliseye gitmek içinmiş.

Bu adam, tam ölmek üzere iken teyzemi yanına çağırmış, yüzün de her zaman ki aksi ifade yerine, minnet dolu bir tebessüm “Nurten, git benim odamdan kitabı getir. Ben bu projeyi bitiremeyeceğim, ama bitmesi şart! “.
Rahmetli teyzem büyük bir merakla odaya gittiğinde ne görsün? Masanın üstün de bir kitap, hocasının notları ve boş kağıtlar.

Kitabın kap muhafazasın dada bir imza!
Tabi hemen tanımış “M. K. Atatürk” çok heyecanlı ithaf yazısını okumaya başlamış “Muhterem Sarkis Efendi, siz Ermeni olsanız bile bu aziz millete hep sadık kaldınız. Bu sebeple, âlicenaplığımızın bir nişanesi olarak bu Kur’anı Azîmmüşşânı hediye etmek isterim. Hulusi kalb ile okuduğunuz da her müşkülünüzün cevabının bu kitapta sırlı olduğunu zaten göreceksiniz.”

Teyzem gözyaşlarına hakim olamamış. Adamın yanına döndüğün de, adam inleyen sesi ile “İşte kızım bende o kitaba senin kadar inanıyorum. Ama şartlar beni çok farklı yerlere getirdi. Anamın, babamın, dedemin, amcamın tüm milletimin ihanetini, ben her gece kan ağlayarak, bendesi olduğum Kur’an ve Atatürk’e hasret kalarak ödedim. Ama ilim dünyasın da bir katre katkım varsa onların deryasından naklettiklerimdir. Aradığınız herşeyin cevabı orada…” demiş.

Adam vefat ettikten sonra ailesi mevlüt okutmuş.
NASA ise işin aslını öğrenince teyzemi sınır dışı etmiş.
Teyzem uzun seneler Türkiye de hocalık yaptı. Oda değerli insanlar yetişirdi: Oktay Sinanoğlu, Yaşar Nuri Öztürk, Yekta Güngör Özden onlardan sadece birkaçı.
Teyzemide şaibeli bir kalp krizin de kaybettik.

Zira, yan komşularının Amerika da okuyan oğulları Türkiye’deyken(!), teyzem birden bire, öldü.
O çocuk şimdi Amerika da çok üst düzey bir bürokrat ve paralelci.

Teyzem öldüğün de baş ucun da Kur’an, Nutuk ve sayfalarca notu vardı.
Daha duası okunurken, o çocuk Amerika’ya doğru uçuyordu ve baş ucun da bir şeyde kalmamıştı.

Amerika 1 hafta sonra Uzay Mekiği projesini açıkladı.
Lütfen, artık büyük resmi görün!

[1] http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1065060-baba-ogul-ve-kutsal-ruh-papaya-hafiza-nasibetsin
[2] http://t24.com.tr/haber/arinc-bilerek-kasitla-ve-isteyerek-soykirim-yapmadik,294144
[3] http://www.sciencemag.org/
[4] https://eksisozluk.com/yahudi-soyadlari–435388