Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da yaşayan 24 yaşındaki üniversite öğrencisi bir gencin intiharı ve Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli bir ailenin 14 yaşındaki çocuğunun intiharıyla birlikte ülkemizde de gündeme gelen “Mavi Balina” isimli bilgisayar oyunu hakkında UNİCEF ebeveynleri uyardı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünya çapında gençler arasında intihar vakalarıyla gündeme gelen Mavi Balina oyunundan çocukların nasıl korunacağına dair 11 maddelik bir tavsiyeler listesi yayımladı. UNİCEF, ebeveynlere yönelik yayımladığı listede çocukların korunması için tavsiyelerini şöyle sıraladı:

1- Bir konu hakkında doğru bilgi sahibi olmak çok önemli. Basında çıkan haberlerde bu oyunun son zamanlardaki intihar vakalarıyla ilişkili olup olmadığı kanıtlarıyla açıkça belirtilmiyor. Çocuğunuz muhtemelen Mavi Balina oyununu basının bu konuyu yoğun bir şekilde işlemesi nedeniyle biliyordur. Yine de, bu konu hakkındaki belirsizlik nedeniyle, çocukları bilgilendirmek ve herhangi bir talihsiz olaydan kaçınmak için onlarla etkileşimde kalmak gerek.

2- Çocuğunuzun internet yaşına uygun sitelere girdiğinden ve etik olmayan davranışları ya da şiddeti özendiren sitelere erişmediğinden emin olun.

3- Çocuğunuzun internete erişiminin aileyle paylaşılan ortak alandaki bir bilgisayar üzerinden olmasını sağlayın.

4- Çocuğunuzla daha sık konuşun. İnternet dünyasını birlikte keşfedin ve internet üzerinden uygun davranışların sergilendiği aktivitelerde birlikte yer alın.

5- Çocuğunuzun kullandığı bütün elektronik aletlerde ebeveyn koruma sisteminin açık olduğundan emin olun. Ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin.

6- Çocuğunuza rol modeli olun. Kendiniz de internet aracılığıyla yaptığınız aktivitelerin farkında olun.

7- Diğer ebeveynlerle konuşun, endişeleriniz varsa paylaşın ve çocuklarınıza yardımcı olabilmek için en iyi yöntemi birlikte bulmaya çalışın.

8- İnternette yayılan yeni akımlar hakkında bilgi sahibi olun.

9- Çocuğunuz davranışlarını yakından gözlemleyin. Ruh halinde değişiklik, iletişimde azalma, çalışma isteksizliği ve notlarda düşüş gibi beklenmedik değişimler konusunda tetikte olun. Eğer bu tür değişimler farkederseniz, internet üzerindeki faaliyetlerini yakından izleyin, okul yetkilileriyle konuşun ya da bir psikoloğa danışın.

10- Eğer çocuğunuzun Mavi Balina oyununu oynadığını fark ederseniz, hemen bütün elektronik aletlerden internete erişimini kesin.

11- Yaşadığınız yerdeki polis yetkililerine haber verin ve bir sonraki önlemleri almak için onların tavsiyelerine başvurun.


50 günde verilen 50 talimattan bir kısmı şiddet içeriği barındırıyor

Geçtiğimiz haftalarda, dünyanın farklı ülkelerinden art arda oyunla ilişkili olduğu saptanan intihar haberleri gelmeye başlamış, oyununun yaratıcısı Rusya’da 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Fakat bu durum intihar vakalarının son bulmasını sağlamadı. Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesinin istendiği ortaya çıkmıştı.

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

50.günün sonunda ise kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor.

‘Mavi Balina’ adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı ve bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

 

Kaynak: BBC Türkçe (http://www.bbc.com/turkce/haberler-41350844)