Hrant Dink’in doğum günü 15 Eylül’de beşinci kez verilecek olan Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün töreni, www.hrantdink.org ve www.hrantdinkodulu.org internet adreslerinden, saat 20.00’den itibaren Türkçe ve İngilizce olarak canlı izlenebilecek.

Geceye dair tüm detaylar, törenle eş zamanlı olarak Facebook’ta ‘Uluslararası Hrant Dink Ödülü / International Hrant Dink Award’ ve ‘Hrant Dink Vakfı / Hrant Dink Foundation / Հրանդ Տինք Հիմնարկ’ sayfalarından; Twitter’da ‘@HrantDinkVakfi’ ve ‘@HrantDinkAward’ hesaplarından üç dilde (Türkçe, İngilizce ve Ermenice) takip edilebilecek.

Uluslararası Hrant Dink Ödül töreni, 15 Eylül 2013 Pazar günü, saat 20.00-22.00 arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek. Sunuculuğunu Olgun Şimşek’in yapacağı ödül töreninde, Hayko Cepkin ve Boğaziçi Caz Korosu sahne alacak ve 2013 yılı ödül sahipleri açıklanacak.

Ödülün bu yılki jürisinde Tim Garton Ash, İsmail Beşikçi, Lydia Cacho, Rakel Dink, Costa Gavras, Nilüfer Göle, Alexander Iskendaryan, Etyen Mahçupyan ve Uluslararası “Memorial” Topluluğu bulunuyor.

Ödül, her yıl, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren, biri Türkiye’den biri yurt dışından olmak üzere, iki kişi, kurum veya gruplara veriliyor.

Hrant Dink Vakfı, ödülle, bu yönde çaba gösterenlere, seslerinin duyulduğunu, yaptıklarının görüldüğünü ve yalnız olmadıklarını hatırlatmak, onlara manen destek olmak, tüm insanları idealleri uğruna mücadeleye teşvik etmek istiyor.

Önceki yıllarda Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nü kazananlar arasında Alper Görmüş, Amira Hass, Türkiye Vicdani Ret Hareketi, Baltasar Garzón, Ahmet Altan, Lydia Cacho, İsmail Beşikçi ve Uluslararası “Memorial” Topluluğu bulunuyor.

Hrant Dink Vakfı