Türkiye’nin en yaşlı Down Sendromlularından Demir Ölçen 60 yaşında hayatını kaybetti.

İlerleyen yaşı dolayısıyla birtakım hastalıklara yakalanan ve tedavi gördüğü Bayındır Hastanesinde dün akşamüstü yaşamını yitiren Demir Ölçen, Maltepe Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

Hastalığı nedeniyle Demir Ölçen’in annesi Makbule Ölçen cenazeye katılamazken, babası Ali Nejat Ölçen ve sevenleri Demir’i son yolculuğuna uğurladı.

Projenin ilk temsilcisiydi

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Down Sendromunun Türkiye’de tanınmasında öncü isimlerden olan Demir Ölçen, aynı zamanda “Bağımsız Yaşam Projesi”nin ilk temsilcisi olarak uzun yıllar tek başına yaşadı.

İlk eğitimini babasının işi dolayısıyla bulunduğu Almanya’da alan Demir Ölçen, ailesiyle Türkiye’ye döndükten sonra da azmiyle farklı bir down sendromlu profili çizdi.

Hastalığına inat, takıntı gibi davranış özelliklerini göstermesinin yanı sıra çevresinde “son derece centilmen” olarak bilinen Demir Ölçen, piyano çalmak ve resim yapmak gibi farklı yeteneklere de sahipti. Resimleri kartpostala dönüştürüp ZİÇEV’e gelir sağlamak amacıyla uzun yıllar kullanılan Ölçen, vakfın yönetim binasında danışma memuru olarak da çalıştı.
Vakfın yönetim kuruluna girmek, Yazarlar Birliği’ne üye olup İstanbul’da yaşamak gibi hayaller kuran Ölçen, çocukluğundan beri hayranı olduğu Hülya Koçyiğit ile birkaç yıl önce tanışma imkanı bulmuştu.

-ZİÇEV’in kurulmasına vesile oldu

ZİÇEV Genel Başkanı Ülay Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Demir Ölçen’in aynı hastalıktan mustarip olanlara göre daha uzun bir hayat sürdüğüne işaret ederek, “Demir sayesinde bugün Türkiye’deki tüm engelli çocuklar rehabilitasyondan faydalanabiliyor” dedi.

“Demir sayesinde annesi konuya el atarak, Türkiye’ye zihinsel engellilerin eğitime ihtiyacı olduğunu kabul ettirdi ve Etlik’teki bir binada eğitim faaliyetlerine başladılar. Bu sayede, bu çocukların kendi kendine yetebilir hale getirilmesine katkı sağlandı” dedi.

Anne Ölçen, IQ’su 50 altında olanların eğitimi için çalıştı

Demir Ölçen’in annesi Makbule Ölçen, Türkiye’ye döndükten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim programının zeka düzeyi (IQ) 50’nin altında olanları kapsamadığını görünce, Down Sendromlu bir çocuğa sahip olmanın getirdiği bilinçle başkalarına da yardımcı olmak için çalışmalara başladı. Böylece ilk kez 1970 yılında zeka düzeyi 50’nin altında öğretilebilir çocukların eğitimi, Makbule Ölçen’in başkanlığındaki “Öğretilebilir Çocukları Koruma Derneği” ile başlandı.

Ankara’da yüzlerce zihinsel yetersiz çocuğa eğitim imkanı sağlayan dernek, 1982 yılında Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ismiyle vakıflaşarak bugün ise 14 şubede bin 500’e yakın zihinsel yetersiz çocukla ailelerine hizmet sunuyor.

Berat Çelik