Soma Maden Faciası 4 il 25 ilçede yüzlerce insanı tamiri zor bir yükün altına soktu. Travmanın katlanan etkisi, maddi kaynakların kısıtlı olduğu, madenciliğin tarım ve hayvancılığın yerini aldığı Soma ve civar maden köylerinde şiddetle hissediliyor.

Fotoğraf Vakfı gönüllüleri Temmuz ve Ağustos aylarında 2 ay süreyle bu bölgede yürüteceği Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi ile Somalı çocukların yanında olmaya, onlarla beraber anlamaya ve anlatmaya hazırlanıyor.

Fotoğraf Vakfı daha önce de 15 yılda İzmit’ten Diyarbakır’a, Van’dan İstanbul’a 30 kadar Fotoğrafçı Çocuk Atölyesi’ne önayak olmuştu. Fotoğraf yoluyla çocuklarla buluştu; onların hikayelerini anlatmalarına aracı olmaya çalıştı. İmkanlara ulaşımı kısıtlı ya da doğal afetler, kazalar gibi nedenlerle travma geçiren yüzlerce çocuğun hayata tekrar katılmaları için fotoğrafın dilini onlarla paylaştı.

Şimdi de Somalı çocukların yaşadıkları zor süreçte yanlarında olmak ve kendilerini fotoğraf diliyle ifade edebilmelerine yardımcı olmak isteğiyle yola çıkıyor.

Bu yolculuğunda sizlerin de desteğini bekliyor. Kampanyanın bitmesine 20 gün kaldı. Hedeflenen miktarın yüzde 41’i toplandı. (Kampanyaya ulaşmak için tıklayınız.)

Yaz tatili boyunca Soma veya civar bölgelerden birinde kuracakları yerleşik fotoğraf atölyesinde çocuklara sağlanacak fotoğraf makineleri, atölyede kullanılacakları projektör ve bir bilgisayara, çocukların tutacağı notlar ve birlikte üretilecek optik oyuncaklar için kırtasiye malzemelerine, çekilen fotoğrafların sergilenme aşamasında baskıya ihtiyacları olacak.

 

Katkınızın bir hatırası olarak sizlere ufak anmalıklar, Somalı çocuklarla 2 aylık bakma–anlama-anlatma yolculuğumuzun sonunda çocuklarımızın üreteceği fotoğrafları ulaştırılacak.