ABD’nin popüler sağlık sitelerinden NaturalNews.com’un editörü Mike Adams, okul katliamlarının ardında silahlar kadar kullanılan psikiyatrik ilaçların da olabileceğini öne sürdü.

Web sitesindeki editöryal yazısında yaklaşık 20 yıldır ABD’de meydana gelen tüm kitlesel katliam girişimlerinde mutlaka psikiyatrik ilaçlarla ilgili bir bağlantı bulunduğunu kaydeden Adams, “Connecticut’taki saldırıyı gerçekleştiren Adam Lanza da ‘kişilik bozukluğu’ olan bir ‘akıl hastası’ olarak damgalanmış durumda. Ne zaman böyle bir saldırı gerçekleşse bu damgalar yerlerinden çıkartılıyor. Ancak bu insanlara zihinsel durumlarını değiştiren ne tür ilaçlar verildiğine bakılmıyor” ifadelerine yer verdi.

Kimi psikiyatrik ilaçların en bilinen yan etkileri arasında şiddet ve intihar eğilimini artırmaları olduğuna dikkat çeken Adams şunları kaydetti (özetleyerek aktarıyoruz):

“Columbine Lisesi saldırganları da psikiyatrik ilaçlar kullanıyorlardı. İntihar eğilimi, şiddetli ve yıkıcı düşünceler bu ilaçların en bilinen davranışsal yan etkileri. Hiçbir silah tek başına birini öldüremez. Tetik biri tarafından çekilmek zorunda. Politikacılar silah kullanımını kontrol altına almaya çalışırken, ilaç kullanımını kontrol altına almak için hiçbir şey yapmıyorlar.”

“Bu neden mi önemli? Çünkü ilaçlar, o tetiği çeken parmağı yöneten zihni kontrol ederler. Şu halde yapılması gereken ilaç kullanımını da kontrol etmektir. İlaçlar her yıl yaklaşık 100 bin Amerikalıyı öldürüyor istatistiklere göre. Eğer Amerika’da şiddeti gerçekten durdurmak istiyorsak, insanları sahip oldukları akıl hastalıklarının şiddete yönlendirdiğini iddia etme iki yüzlülüğünden vazgeçmek zorundayız. Asıl sorgulamamız gereken bu insanların ne türden bir tedavi gördükleri, aldıkları hangi ilaçların onlarda bu tür yan etkilere neden olduğudur. Aksi halde giderek bulaşıcı hale gelen bu şiddet hastalığından kurtulamayız.”