18. Gezici Festival’in özel bölümlerinden biri olan Savaşla Büyümek kapsamında, 2 Aralık Pazar günü saat 16:00’da, Alman Kültür Merkezi’nde bir panel düzenlenecek. Panel, Uluslararası Af Örgütü’nden Volkan Görendağ, Gündem Çocuk Derneği’nden Ezgi Koman, Uluslararası Çocuk Merkezi’nden Adem Arkadaş ve İstanbul’da yaşayan bağımsız gazeteci Frederike Geerdink’in katılımlarıyla gerçekleşecek. 

Savaşla Büyümek

Montrealli sinemacı Kim Nguyen, ilk gösterimi Berlin’de gerçekleşen Savaş Cadısı’nda Afrika’daki çocuk askerlere 14 yaşında bir kız çocuğunun gözlerinden bakıyor. Komona yeni doğan çocuğuna nasıl asker olduğunu anlatırken, izleyici de 12 yaşında köyünden kaçırılan bu kız çocuğunun yürek parçalayıcı ve dokunaklı hikayesine tanık oluyor. Profesyonel bir oyuncu olmamasına karşın Berlin ve Tribeca’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü alan Rachel Mwanza’nın canlandırdığı Komona, albino bir askerle kamptan kaçarak huzuru yakalamaya çalışıyor, geçmişin hayaletleri ise kendisini yalnız bırakmıyor. Film boyunca Rachel’in dış sesi olan Diane Uwamahoro’nun yumuşak anlatımı ve Nguyen’in hassas sinemasıyla Savaş Cadısı,ağır bir konuyu şiirsel bir yolculuğa dönüştürüyor.

Iraklı iki kardeş Atia ve Mohamed Jabarah Al Daradji’nin yönettikleri belgesel Annemin Kollarında, yakın ve tanıdık bir coğrafyaya daha önce görmediğimiz bir bakış açısıyla, yine çocukların gözünden bakıyor. Film, Bağdat’ın en tehlikeli mahallesindeki bir yetimhanede çocukların sergiledikleri tiyatro oyunuyla aynı adı taşıyor. Jabarah Al Daradji Kardeşler’in kamerası bu yetimhanede yaşayan savaştan zarar görmüş 32 çocuğu ve yetimhaneyi kuran Huşam’ı takip ediyor. Huşam’ın hem kendinin, hem de çocukların umudunu ayakta tutma çabası, ev sahibinin yetimhaneyi boşaltmaları gerektiğini söylemesiyle çaresiz bir arayışa dönüşüyor.