Kate Middleton’un (Prens William’ın karısı ve Cambridge Düşesi) sabah bulantılarının şiddeti nedeniyle hastaneye kaldırılması sayesinde, anne adaylarının yaşadıkları önemli bir sorun daha gündeme gelmiş oldu. Aslında sabah bulantıları gayet ciddi bir hal alabiliyor. Kimi durumlarda yedinci ayda bile devam ettikleri görülebiliyor. Bu da anne adayının sağlığı ve yaşam kalitesiyle birlikte bebeğin sağlığını da etkileyebilecek bir sorun. Dolayısıyla Kate Middleton’un sabah bulantılarını gereğinden fazla ciddiye aldığı ve bu yüzden hastaneye koştuğu yolundaki dedikoduları boş verin.

Sabah bunaltıları ciddiye alınmalı mı, yoksa zengin ve ünlü anne adayları tarafından istismar edilen bir başka “doğal” durum mu? Öncelikle şuna açıklık getirmeli: Haber bültenlerine çıkmasalar da pek çok anne adayı bu sorunla karşı karşıya. Dolayısıyla böyle bir sorununuz varsa ciddiye almalısınız.

Sabah bunaltılarının sebebi tam olarak bilinmiyor. Ama hamilelik belirtileri arasında önemli bir yer tutuyorlar. Diyetisyen Miriam Erick, Managing Morning Sickness (Sabah Bulantılarını İdare Etmek) kitabında şunları söylüyor: “Kendi tecrübem bana sabah bulantılarının kimi uyaranlar karşısında arttığını gösterdi. Kimi kokular, hareket, nem, gürültü ve soğuk hava. Ayrıca kimi durumlarda parlak ışıklar, uykusuzluk, susuzluk ve açlık da bulantıları artırıyor.”

Elbette sabah bulantılarının doğal bir tarafı var, ama size hayatı zehir edecek kadar şiddetli ise ve gebeliğin üçüncü ayından sonra bile geçmek bilmiyorsa kendi konforunuzun yanı sıra bebeğinizin sağlığı için de durumu kontrol altına almanız gerekiyor.

Çekmeyen bilmez sabah bulantılarını. Hissettiğiniz rahatsızlık bir yana, sabah kahvaltısını iki krakerle ve bir bardak bitki çayıyla geçirmek zorunda kalmak ve bütün gün hiçbir şey yiyememek sağlığınız için risklidir.

Araştırmacı ve eğitimci Kimber MacGibbon durumun ciddiyetini şöyle açıklıyor: “Kadınlar bütün gün kusarak ve yiyecek herşeyden iğrenerek durumu abartıyor değiller. Birşeyler yemek ve içmek için ne kadar çaba gösterseler de işe yaramayabiliyor. Sabah bulantıları ciddileştiğinde yapılması gereken anne adayını yemeye ve içmeye zorlamak değil elbette. Onunla mücadele etmeye çalışmak durumu daha da zorlaştırabilir. Bu yüzden çevresindeki insanların desteğine ihtiyaç duyacaktır anne adayı ve elbette tıbbi yardım alması gerekir.”

Eğer sabah bulantılarınızın normalin üzerinde olduğunu düşünüyorsanız çekinmeyin. Elbette doktorunuzu arayıp durumunuzu söyleyin. Çünkü endişe durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Kendinizi yemeye-içmeye zorladığınızda durumunuz daha da kötüleşeceğinden kilo kaybına uğrayabilirsiniz ki, gebeliğin ilk aylarında bu hiç de salık verilen bir durum değildir. Yapmanız gereken tek şey doktorunuzun tavsiye ettiği ilaç ve diyetle yolunuza devam etmek ve işe yaramasını ummak olacaktır.

Prenses Middleton hastaneden çıktı. Sabah bulantılarını kamuoyuna hatırlattığı için kendisine teşekkür ediyor, ona ve bebeğine sağlık ve afiyet diliyoruz.

Kaynak: Ami Burns, Parenting Tips & Advice