Sonrakiler tabancayla olsa da ilk atışını sapanla yaptı… Sarı gömlek giyer, kırmızı fularla beyaz kovboy şapkası takar… Banyo zamanı gelince gölgesinden hızlı tüyer… Tatlı, şanslı genç bir kovboydur. Asi saç tutamından ve ağzında tuttuğu saman çöpünden tanırsınız…

Adı mı? Red Kit. Daha doğrusu, Red Kit’in çocukkenki hali. Küçük oğlan, Vahşi Batı’daki ilk maceralarını Kovboy Çırağı albümünde yaşıyor. Albümün ilk bölümlerinde Red Kit’in yeni doğmuş bebek olarak bulunuşundan, ilkokul çağına kadar olan hayatını okuyoruz. Albümün sonrasında ise birer sayfalık Red Kit maceraları yer alıyor. Çocuk Red Kit henüz “evinden uzaktaki yalnız kovboy” olmamış. Şimdilik hayatı tanımaya ve okul, ev işleri, arkadaşlarıyla yaramazlık, her çeşit angarya gibi zorunluluklarına alışmaya çalışıyor. Kızları da unutmamak gerek. Ah kızlar ah! Red Kit’ten öpücük isteyen süslü küçük hanım ile büyüdüğünde Calamity Jane’e benzeyecek olan oğlan çocuğu görünümlü arkadaşı arasında kalan zavallı küçük Red! Neyse ki gerisini dillere destan şansı sayesinde hemen hemen her zaman halletmeyi başarıyor.

Red Kit’in çocukluğu

Red Kit’in çocukluğu daha önce de, 1990’lı yılların ortalarında, Morris daha hayattayken işlenmişti. Léturgie’nin kalemi, Morris ile Pearce’ın fırçaları altında iki tam macera, Red’in Çocukluğu (YKY’de 51. sayı) ile Oklahoma Jim (YKY’de 54. sayı) doğmuştu. Ancak çocuk Red Kit bu defa, Achdé’nin yazıp çizdiği kendi özel maceralarına kavuşuyor. Achdé, Fransa’da 2004’te yayımlanan Taşra Güzeli macerasından itibaren, çizimlerine ve Red Kit’inin ruhuna sadık kaldığı Morris’in yerini alacak en uygun kişi olduğunu gösterdi.

Bu diziyi tek kelime tanımlıyor: Mizah. Red Kit’in henüz, ileride yoluna çıkacak Daltonlar, Jesse James, Billy the Kid, Pat Poker gibi yasaları tanımayan adamların, azılı haydutların, hilebazların en kötülerinin peşinden koşması gerekmiyor. Tabancası ancak zararsız mantarlar atıyor, dize yatırılarak dövülme ihtimali de sırtından vurulmasından daha yüksek ama yasa adamı karakteri ve bulaşıcı neşesiyle daha o zamandan nasıl biri olacağı belli. Achdé, Daltonlar gibi, Rintintin gibi, yetişkin Red Kit’in çevresindeki karakterlere yer vermeye çalışmıyor. Yalnızca kovboyun çocukluğunda da en yakın arkadaşı olan, ip bile atlayabilen atı Düldül’ü kullanıyor. Mizah eğitime engel olmadığından, genç okurlar her sayfanın altındaki, macerayla bağlantılı “İnanılır gibi değil ama…” bölümü sayesinde Vahşi Batı hakkında bilgi ediniyor. Örneğin Vahşi Batı’nın en keskin nişancısını mı merak ediyorsunuz? Cevabını albümün 12. sayfasında bulacaksınız!

Kaynak: ntvmsnbc.com