Greenpeace’in “Save The Arctic” sloganıyla başlattığı, akaryakıt şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda doğal yaşama verdiği zarara dikkat çekmek için yürütülen kampanya dahilinde Radiohead’in “Everything in It’s Right Place”inin fon oluşturduğu Jude Law’ın ses verdiği bir video hazırlandı.

Kampanyaya twitter üzerinden #savethearctic hash-tag’i ile destek vermek mümkün.

Bu da Greenpeace’in basın açıklaması:

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişi, bu satırları seninle birlikte aynı anda okuyor. Bu satırlar, Greenpeace’in Kuzey Kutbu ve kutup ayılarını kurtarmak için başlattığı, 40 yılı aşkın tarihindeki en büyük kampanyanın duyurusu.

Kutup ayıları ölüyor. İklim değişikliğiyle buzulların erimesinden dolayı yemek bulamıyorlar. Buzullar eridikçe yaşayabilecekleri başka kara parçaları arıyorlar. Bazen yemek bulmak için anneleriyle uzun mesafeleri yüzmek zorunda kalan yavrular malesef başarız oluyor ve annesinin yanında dibe batıp can veriyor. Karaya çıkabilenlerse yemek bulamadıkları için ölüm tehditiyle karşı karşıya. Manzara bu kadar kötüyken, petrol endüstrisi bu yaz Kuzey Kutbu’na girmeye hazırlanıyor.

riyen buzullar petrol çıkarma gemilerinin şu ana kadar giremedikleri yerlere ulaşmasına olanak yaratıyor. Kuzey Kutbu’ndaki buzulların erimesinin baş sorumlusu olan büyük petrol şirketleri, kendi yarattıkları bu felaketten fayda sağlama peşinde. Hem de bu acı manzarayı daha içler acısı hale getirmek pahasına.
Petrol şirketlerinin Meksika Körfezi’nde yarattığı felaketin bir benzerini Kuzey Kutbu’nda yaşatmasını engellemeli ve kutup ayılarının evini kurtarmalıyız. Bunu sadece senin yardımınla yapabiliriz.

Bu acil çağrımıza katıl, Kuzey Kutbu’nda sana ihtiyaç var. Hem de çok!

Senin adın, eyleme katılan ilk bir milyon kişinin adıyla beraber Kuzey Kutbu’nda inşa edeceğimiz kapsüle yazılacak. Bu kapsül buzların 4 km. altındaki deniz yatağına yerleştirilecek. Bu imzaların üzerine Kuzey Kutbu’nu korumak için biraraya gelen bir milyon kişiyi simgeleyen dev bir bayrak dikilecek. Hep beraber dünya liderlerinden bölgenin petrol aramaya ve endüstiriyel balıkçılığa kapatılmasını talep edeceğiz.

Yaşam alanları giderek yok olan kutup ayıları petrol endüstrisinin pençesine düşmüş durumda. Eriyen buzullar nedeniyle karaya çıkmak zorunda kalan kutup ayıları açlıktan ölüyor. Daha da kötüsü açlık ve hayatta kalma içgüdüleri yüzünden birbirlerini yemeye çalışıyorlar. Durum gerçekten vahim!

Hep beraber petrol endüstrisinin pençesindeki kutup ayılarını kurtarabiliriz. Aynı 20 yıl önce Antarktika’yı koruma alanı ilan ettirip kurtardığımız gibi.
Haydi sen de bu harekete katıl, Kuzey Kutbu’ndaki yerin hazır.

Umut ve kararlılıkla,

Yiğit Erçevik

Online kampanyalar sorumlusu