Eğer kamusal alanda bebeğinizi emzirmek durumunda kalırsanız elinizde değil çekinirsiniz. Arkadaş sohbetinde bilmiş bilmiş “tabii, çocuklar anne sütüyle beslenmeli” diyen kocaman adam ve kadınlar, bebeğinizi emzirirken sizi görürlerse memnuniyetsiz bakışlarını dikiverirler üzerinize. Amerikalı müzisyen Pink’in de başına böyle bir vaka gelmiş ve bakın ne yapmış? 

Pink ve eşi Carey Hart bir lokantada yemek yiyorlarmış. Yanlarında da 15 aylık bebekleri. Çocuk acıktığında Pink emzirmeye başlamış doğal olarak. Göğsünü de bir güzel örtmüş. Gene de yan masadaki bir adam tuhaf tuhaf bakmaya başladığında ise rahatsız olmuş… Adama dönüp “Galiba çocukken kimse sizi sevmedi” diye yapıştırmış lafı… Carey’nin “adamcağızı bir de sen yaralama” takılmasına karşılık da, “öyle bir derdim olsaydı başka türlü davranırdım” diye cevap vermiş…

Şaka bir yana, kamusal alanda emzirmek ünlüler sayesinde bir miktar daha kolaylaşacak gibi görünüyor. Pink, İngiliz radyo programcısı Alan Carr’ın programında kendisini “militan bir emziren anne” olarak tarif etmişti. Emzirmek, gerektiğinde kamusal alanda emzirmek hem çocukların hem annelerin hayatını kolaylaştırıyor. Bu konuda tabuların anne ve çocukların yararı için bir an önce devrilmesi gerekiyor. Çünkü emzirmek dünyanın en doğal eylemi.

Kaynak: Monica Meyer