Otizmli olduğu gerekçesiyle 3 yıl önce özel bir okulun anaokulu bölümüne alınmayan Ozan Sanlısoy’un ailesi, okul yöneticileri hakkında ‘ayrımcılık’ davası açılması için suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcılığın ‘takipsizlik’ kararı vermesinin ardından, ağır ceza mahkemesine itiraz eden aile, yine ret yanıtı almıştı. Ailesi, Ozan adına, Türkiye’de ‘Eğitim Hakkı’, ‘Etkili Başvuru’ ve ‘Adil Yargılanma Hakkı’nın ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuş ve mahkeme davayı kabul etmişti.

Bu dava, Türkiye’den bir çocuk adına açılan ilk eğitimde ayrımcılık davası olarak büyük önem taşıyor. Ozan’ın annesi Sedef Erken, Aralık ayı başında Strasbourg’ta Ozan’ın ve eğitim hakları engellenen Türkiyeli çocukların seslerini Avrupa’ya da duyurmak için AİHM önünde bir çadır kurmaya hazırlanıyor. Kampanyaya otizmli çocuk sahibi anneler ve farklı ülkelerden duyarlı bireyler de destek veriyor.

Bu davanın sonucunun Türkiye’de yaşayan otizmli bireylerin eğitim hakları açısından emsal teşkil edeceğinin bilinciyle, gerekli destek ve kamuoyu farkındalığı için AİHM’deki süreç boyunca Ozan ve Sedef’in yanında duracağımızı iletmek isteriz.

Ozan’ın davası, hepimizin davası! Ozan’ın eğitim hakkı, hepimizin çocuklarının eğitim hakkı!

Haberin detaylarını okumak için tıklayınız.

odfed