Ağaoğlu Holding’in 1453 Maslak Projesi’ne karşı başlatılan “İstanbul uyan, kabusun gerçek oluyor!” imza kampanyasının ardından projede ormanla ilgili ibareler kaldırıldı.

Yesilist.com web sitesinin başlattığı ve 40 bin kişinin imza verdiği kampanyada, Fatih Ormanları’nın içinde 320 bin metrekarelik bir alanda yapılacak projede ağaçların kesileceği belirtilmişti. 

Bunun üzerine Ağaoğlu Holding ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında “Fatih Ormanları”nın kullanım hakkıyla ilgili tartışma başladı. 

İmza kampanyasının ardından Ağaoğlu Holding yaptığı açıklamada, proje için tek bir ağaç dahi kesilmediğini öne sürdü.

Ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ormanda herhangi bir tahsis olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Söz konusu grup tarafından yapılacak olan inşaat projesi, Fatih Ormanı sınırları dışında yer almaktadır. Fatih Ormanı’ndan herhangi bir tahsis söz konusu değildir. Ayrıca projenin tanıtım filminin Bakanlığımız sorumluluk alanında yer alan Fatih Ormanı sınırları içinde çekilmesine dair Bakanlığımızdan alınmış bir müsaade de bulunmamaktadır.”

Ağaoğlu: Ormanda sözleşmemiz var

Bunun üzerine Ağaoğlu Holding, bakanlığın yer tahsisi açıklamasını “yalanlayan” noter sözleşmesinin örneğine de yer vererek yaptığı açıklamada şöyle dedi.

“İnşaat sahasının orman sahası dışında kaldığı ve ormanla hiçbir ilişkisinin bulunmadığı açıkça anlaşılmıştır. Ancak Bakanlığın Fatih Ormanları kapsamında tahsisli herhangi bir yer bulunmadığı yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.

Fatih Ormanları’nın Park Orman olarak bilinen bölümü önce Borusan Grubu’na daha sonrasında Sn. Serdar Bilgili’ye ait olduğu bilinen Ege Turizm A.Ş.’ne tahsis edilmiştir.

Yine Fatih Ormanları’nın diğer bir bölümü mesire alanları olarak kullanılmak üzere 9 Aralık 2009 tarih 09900 yevmiye nolu Beyoğlu 51. Noterliğince yapılan sözleşme kapsamında A.K.C Petrol Ürünleri Limited Şirketi’ne tahsis edilmiştir. Yine bakanlık açıklamasında projemizin kuzeyden Fatih Ormanlarının bir parçası olan Park Orman’a komşu olmadığı beyanları gerçeği yansıtmamaktadır.”

Siteden orman ibaresi kaldırıldı

Bakanlıktan bunun üzerine bir açıklama gelmezken Maslak 1453’ün internet sitesinden dün itibariyle “Fatih Ormanları’nın kullanım hakkı bizde” ibaresi kaldırıldı. Ayrıca “MyForest” olarak adlandırılan ve Maslak 1453 yaşayanlarının kullanımına tahsis edilerek çeşitli açık alan aktiviteleri için kullanılması planlanan alan da yine aynı siteden çıkarıldı.

İmza kampanyasını başlatanlar ilk aşamada başarıya ulaşıldığını ancak Maslak 1453 projesinin Fatih Ormanları’nın yanı başına beton kuleler dikmesini önlemek için kampanyaya desteğin artması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Bianet.org