Okulun ilk günü

Okulun ilk günü çocuklar ikiye ayrılır:

Sevinenler ve üzülenler.

* Sevinenler

Okul ilk açıldığında çocukların bir kısmı sevinirler ama bunun nedeni okulların başlaması değil yaz tatilinin bitmesidir. Çünkü bahsettiğimiz çocuklar üç aylık tatilin belki de iki ayını bilgisayar başında geçirmişlerdir ve yapacak bir şey kalmadığından yaz tatilinin geri kalanında sıkılmışlardır.

Yine de ben yetişkinlerin buna sevindiğini düşünüyorum (çünkü günün çoğunu çocukları olmadan geçirip keyif çatıyorlar) ancak ödevler başladığında da sevindiklerini sanmıyorum.

* Üzülenler

Çocukların çoğu sevinenlerin aksine ödevi beklemeden ilk gün ağlayanlardandır. Ödevler verilince de hepsini unutup yine oyuna dönerler. Onlar için okul sadece bir sıkılma parkıdır ve hep böyle devam eder. Tabii bir iki salıncak kırılana kadar…

Cuma

Çocuklar genellikle cuma gününü severler çünkü o günü okul sınırı olarak kabul ederler. Bütün hafta, hafta sonunun hayalini kuran çocuklar cuma gününü bitiş olarak ilan eder ve okuldan kurtulduğu için kendini tebrik ederler (ben Salı gününü severim çünkü drama dersim var).

Bayram tatili

Öğretmenler bu tatili ara tatil kabul ederler; ancak çocuklara göre bu öğretmenlerin hazırladığı bir komplodan ibarettir. Bu tatil boyunca çocukların rahatlamasını ve dinlenmesini bekleyen öğretmenler tatil sonrası çocuklara bir hafta sonra sınav olduğunu söyler ve tatilin rahatlığını atlatamayan çocuklar sınava birden bire alışamayınca bunun bir komplo olduğu söylentisi yayılmıştır.