ABD’lilerin “yaşasın, Bin Ladin öldü” partisi esnasında TV’ye takılmıştım. Naif sunucularımızdan birisi, herkesin ulaşabileceği FBI’ın “most wanted / en çok arzulanan” teröristler listesini müthiş bir belge bulmuş gibi “açıklıyordu”. Hemen hemen billboard listesi okur gibi. Listedeki isimler arada bir değişse de isimlerin işaret ettiği “tehdit” çok az değişiyor.

Liste tahmin edebileceğiniz gibi müslüman dolu. Mesela şu anda ilk sırada Filipinli bir Müslüman var: Isnilon Totoni Hapilon. İkinci sırada Ramadan Abdullah Muhammad Shallah ve nihayet üçüncü sırada Daniel Andreas San Diego geliyor. Mevcut listedeki tek gayrimüslim de yine Daniel. Haliyle insan merak ediyor: Böyle bir listede Daniel’in ne işi var? Hazreti Google’a danıştım…

Meğer bu, “Dünyanın en en en tehlikeli adamları” listesinin üçüncüsü, karıncayı bile incitmemiş. Dahası karıncayı bile incitmemek üzerine örgütlenmiş.

Hayvan deneyleriyle, yani hayvan işkence ve cinayet merkezleriyle bağlantılı iki yeri bombaladığı “düşünülüyor”. Kaldı ki, 2003’teki bu eylemlerde ölen olmamış. Adamcağız herhangi bir derbi maçı kadar bile tehlikeli değil yani.

Olayı irrasyonellik açısından incelemeyeceğim. İlaç, kozmetik, tekstil ve sair sektörlerin gücünden de bahsedesim yok. Mal da hesap da ortada. Irak’ta da kitle imha silahları olduğunu “zannederek” girip yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olanlar bir kenarda (-ki o kenarda malikaneleri filan var); hayvan işkencehanesini kundaklayıp tek bir kişiyi bile öldürmeyen Daniel öbür kenarda.

Liste kolayca uzatılabilir.

Bu arada, ilişkin listede başka bir tuhaflık daha var. En çok arzulananlar listesindeki ilk 10 kişinin tamamına 5 milyon, Daniel’e ise 250 bin USD ödül biçmişler. Bu ödüller için cinayet de şart değil, gammazlama yeterli.

Bir başka anlamadığım şey de, 2009’daki haberlere göre, listeye giren ilk ulusal “terörist” Daniel, listenin 24’üncü sırasındaymış. Nasıl oldu da geçen zamanda iki numaraya yükseldi, baktım bulamadım. Sinirlerim bozulduğu için çok da bakmadım. Siz bakar da söylerseniz sevinirim ayrı.

Yazımı -eşşekleri tenzih ederek- kim olursa olsun, biri öldü diye zil takıp oynayana çüş diyerek bitiriyorum.

İlişkin linkler:

FBI’ın en çok arzuladığı “teröristler”:
http://www.fbi.gov/wanted/wanted_terrorists

FBI’ın Daniel için yaptığı web sayfası:
http://www.fbi.gov/wanted/wanted_terrorists/daniel-andreas-san-diego

Daniel’in hayatı:
http://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Andreas_San_Diego