Taha Akyol bugün talihsiz bir yazı yazmış. Tipik bir faturayı fakirlere çıkarma yazısı. Ah şu fakirler…

Taş atan çocuk

Taş atan çocuk

Akyol yazı boyunca klişe istatistikler verdikten ve nüfus olayına Wikipedi düzeyinde yaklaştıktan sonra baklayı kaçırmış ağzından:

“Fakat düşük eğitimli ve yoksul kesimlerde doğurganlık yüksektir! Türkiye’de artan “çocuk sorunları”nın sosyolojik kaynağı budur.Semiha Şakir Vakfı’nın bulgularına göre, suç işleyen çocukların yüzde 80’i varoş kökenli… Düşük eğitimli, yoksul ve aile içi şiddet ortamında yetişen çocuklar şiddete eğilimli oluyor. (Hürriyet 14 Şubat 2014)

Bunların daha fazla doğurgan olması, o çocuklara da büyük bir haksızlıktır.

Fikret’in feryadını hatırlayalım: “Ey kimsesiz âvâre çocuklar…  Hele sizler, hele sizler!”

Netice: Nüfus politikalarına genellemeci değil, analitik bakmak lazım.”

Vah Taha Akyol vah. Belagat kurtarmıyor fakire faturayı çözüm diye bulunca.

Akyol’un dediği gibi analitik bakalım bakalım:

Durum 1: Taha Akyol, genellemeci bakmayalım demiş. Bence pek çok şey genellenebilir. Hayatı ve yazıyı kolaylaştırır. Lakin Akyol genellemeci bakmayın deyip “hep bu varoş çocukları işliyor bu suçu” demiş. Sayın Akyol, genellemeye istatistik dayayınca onun genelleme olmaktan çıktığını sanmış. Oysa istatistik bilim değildir. Her türlü genellemeye uyacak bir istatistik bulunabilir.

Durum 2: 1 yerde 1 suç varsa o yerdeki suçu işleyenin Boğaziçi’nde okurken manitasıyla ve iPhone 6’sıyla selfie çekip Feyz’e koyan Orçun olması elbette daha düşük olasılıktır.

Durum 3: 1 haftadır yıkanamamış, karnı ucu ucuna doyan ve manitayı sizin yazdığınız gazetenin pornografik eklerinde gören Fahrettin’in suç işlemeye daha meyyal olmasına neden şaşıralım?

Durum 4: Şaşırma melekelerini nefsine kaptırmamış birisi burada Fahrettin’lerin suça meyyal olmasına şaşırmaz. Orçun’larla aynı şehirde yaşayan Fahrettin’lerin ciddi bir kısmının suça meyyal olmamasına şaşırır.

Esas durum: Ve vicdan sahibi birisi buna çözüm olarak ucu “varoş aileleri kısırlaştıralım”a kadar gidecek bu kalpsiz öneriyi aklına getirmekten dahi hicap duyar. Vicdan sahibi birisi suçla mücadele etmek istiyorsa Orçun’larla Fahrettin’leri birbirine yaklaştırmanın yollarına bakar.

Niyeti bu olmasa dahi Taha Akyol unutmamalıdır ki bilumum canilerin faşistlerin de ilk aklına gelen beğenmediği mecralarda üremeyi durdurmak olmuştur.