Güney’de bol bulunur şifacılar vardır. Alırlar üç beş otu kaynatır pet şişelere doldururlar. Üzerine de yazarlar: Kansere, gece işemesine, egzamaya.. aptallık haricinde her şeye iyi gelir o su.

Bunu o meczupların yapması tamam da, koskoca Mado’nun ürettiği keçi sütünün üzerine öyle yazması biraz ayıp olmuyor mu?

Hele anne sütü ile aynı kıymette olduğunu iddia etmesi. Kendilerinden bilgi istedim. Gönderdiğim mektup aşağıdaki gibidir:

Değerli Mado yetkilileri,

Bu e-posta, bu şekliyle yazarı olduğum Uzuncorap.com sitesinde de yayınlanacak.

Öncelikle iyi bir müşteriniz olduğumu bilmenizi isterim. Özellikle dondurmalarınızı ve keçi sütünüzü ailecek ve memnuniyetle tüketme halindeyiz.

Fakat keçi sütünüzü sunuş şeklinizi hiç beğenmediğimizi söylemeliyim. Üzerindeki bilgiler çok yanıltıcı. Ürününüz zaten kapış kapış satılıyor. Bu şekilde yanıltıcı bilgilerle doldurmanız çok saçma ve hem size hem kamuya zararlı.

Şöyle ki:

a) “Anne sütü kadar değerli” diyorsunuz. Hiçbir şey bir bebek için anne sütü kadar değerli değildir. Keçi sütü keçi yavrusu için anne sütüdür. Ve ancak onun için anne sütü kadar değerli olabilir. Bütün bir tıp literatürü şahidimizdir.
b) “Özellikle kanser hastalığına şifa olur” diyorsunuz. TDK sözlüğüne bakarsanız şifa hastalığın son bulması demektir. Kanser hastalığına şifa olmak keçi sütünün haddi değildir.
c) “Alerjik durumların tedavisinde yararlıdır” diyorsunuz. Keçi sütü içtiği için kimsenin hiç bir allerjisi geçmez. İnek sütüne alerjisi olanlar inek sütü içmediği için geçebilir.
d) “Bebeklerde görülen ani ölümleri engellemek için öneriliyor” diyorsunuz. Kim bu kadar iddialı bir öneride bulunabilir? Sürekli bir anne sütünden uzaklaştırma çabası seziliyor etiketinizde.
e) “Öksürük nöbetlerini engeller” diyorsunuz. Bir süt neden öksürük nöbetlerini engellesin?
f) “Egzama hastalıklarının tedavisinde başarılıdır” diyorsunuz. Ben bir dermatoloğa sordum. Bana güldü. Siz neye dayanarak iddia ediyorsunuz bunu?
g) Keçi sütünde anne sütünden daha fazla kalsiyum olmasını bir avantaj gibi sunarak yine anne sütünü karalamaya teşebbüs ediyorsunuz. Bir şeyin fazla olmasının daha verimli olduğunu düşünmek çok saçmadır.

Lütfen tanıtım stratejinizi değiştirin. Her hayvana kendi sütünden gereklidir. Anne sütü kullanımı çok önemlidir. Onu kötülemek, keçi sütünü ona eşdeğermiş gibi sunmak zararlı ve kurumunuza yakışmayan faaliyetlerdir.

Cevap vermeniz durumunda cevabınızı da seve seve yayınlarız.

 

Yazarın diğer yazıları:

Dâhi çocuk “yetiştirme” kılavuzu
“Çocuk yapsam mı?” diyenlere tavsiyeler
Hem anne-baba hem de nazik olmak mümkün mü?
1 yaşında çocuk için doğumgünü partisi kılavuzu