İşte anne olan kadınların zihinlerinin derinliklerine yerleşen yerli yersiz şeylere dair birkaç ipucu:

1. Anne olan kadınlar kendi anneleri başta olmak üzere etraflarında ne kadar anne varsa hepsiyle daha kolay empati kurabilmektedirler.

2. Çocukları yanlarında olmadığında kendilerini boşlukta hissedebilirler. Bunun ne kadar da gereksiz bir his olduğunu fark etmeleri de uzun sürer. Tam rahatlamışken duydukları bir çocuk sesi ya da bir çocuk gülüşü onlara bu hissi yeniden hatırlatır ve içinden çıkılması güç bir döngü yaşarlar.

3. Anne olan kadınlardan önemli bir kısmı kendi karınları doyduğunda değil, çocuklarının karnı doyduğunda tokluk hissine erişirler. Aynı biçimde çocukları üşüyen bir annenin ısınması da pek beklenemez. Ama o hep ısıtır.

4. Çok daha az uyurlar; çünkü zaman onlar için oldukça kıymetlidir. Çocuklarıyla birlikte geçirmedikleri zamanın kıymetini iyi bildiklerinden işleri yoluna koyabilmek için bir dakika bile boş durmaz, boş durduklarında tuhaf ve gereksiz bir suçluluk duygusuna kapılırlar.

5. Çocuklarının istekleri çoğunlukla kendilerinden önce gelir ancak ortada olağanüstü istekler yoksa söz konusu anneler çocukların isteklerini kendi istekleriymiş gibi yaşar ve bu onlara pek dokunmaz.

6. Tabir yerindeyse deli gücüne sahiptirler. Onların Herkül’lüğü basit bir biçimde kol kaslarından anlaşılır.

7. Diğer kadınlara oranla daha marazlıdırlar. Sürekli bir yerlerinin ağrıma olasılığı yüksektir. (Eh kol kası da bir yere kadar…)

8. Yemek yaparken de alışveriş yaparken de çocuğunu gözetir. Özetle yemez yedirir, giymez giydirir.

9. Anne olmadan önceki hallerine nazaran egoları daha azdır (tabii bu kişiden kişiye değişir).

10. Bazı haberler karşısında ağlamaya daha meyillidirler (özellikle çocuklarla ilgiliyse).

11. Etraftan yardım al(a)mayan değil bir hafta sonrasının, bir saat sonrasının planını bile yapmakta genel olarak zorlanabilirler.

12. Lüks anlayışları hemen her zaman diğer kadınlara oranla farklılık gösterir.

13. Kendi hayatları için bir şey yapmaya çalışmak diğer insanlara oranla her zaman daha güçtür. Bu yüzden kendileriyle ne kadar övünseler azdır.

14. Güncel çocuk oyunlarını, yemek tariflerini, parkları, okulları, öğretmenleri, pusetle gidilen yolları, kışın sıcak bölgeleri, yazın ise gölgeleri iyi bilmek zorundadır.

15. Elindeki materyalleri her zaman iyi değerlendirmek zorundadır. Bazı eşyalara farklı işlevler atamak anneliğin birincil görevlerindendir.

16. Etraflarındaki kadınlara baktıkça daha bakımsız olduklarını düşünürler (en azından küçük çocuk sahibi anneler). Ancak bu his neredeyse yersiz, bir o kadar da geçicidir.

17. Hangi hazır yiyecekte hangi katkı maddesi olduğunu, o katkı maddelerinin hangi hastalıklara sebep olabileceğini neredeyse ezbere; şifalı otları / yağları, hangi otların hangi hastalıklara iyi geleceğini iyi bilir.

18. Çocuğunun bir yerinin acıması demek annenin iki misli acı çekmesi demektir. Kimi annelerin çocuklarının canı bu yüzden pek daha tatlı olmaktadır.

19. Bazıları için çocuk her şey; susuzluk ise hiçbir şeydir.

20. Anne olan kadınlar için asıl olan çocuğudur, gerisi ise teferruattır. Bu da bir parça tehlikelidir.