İstanbul Yenikapı tren istasyonunda özel güvenlik elemanlarının, parası olmadığı için trene parasız binmek isteyen 17 yaşındaki Ö.G.’yi dövdüğü yönündeki haberlerin ardından olayın arka planını araştıran Bianet‘ten Ekin Karaca, tren istasyonlarının güvenliğinden sorumlu Kalkan Güvenlik Hizmetleri Koruma Müdürü Şükrü Şenol’la konuştu. Şenol, Ö.G.’nin “tinerci” olduğunu iddia ederken, Ö.G. o gün çalıştığı yerden yevmiyesini alamadığı için trene biletsiz binmek istediğini söyledi. 

Şenol, söz konusu haberlerde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını, 15-20 kişilik madde bağımlısı bir grubun trene bedava binmek istemesi üstüne arbede çıktığını ve istasyondaki özel güvenlik elemanının burnunun kırıldığını söyledi.

Kalkan Güvenlik Hizmetleri yetkilisi Muhammed Bıyık da Ö.G.’nin bali kullandığını ve yolcuların tepkisi üstüne güvenliğin kendisini istasyon dışına çıkardığını darp olmadığını ifade etti.

Olayda parmağı kırılan ve kafasında şişlikler oluşan 17 yaşındaki Ö.G. ise bianet’e yaptığı değerlendirmede oraya tek başına gittiğini ve parası olmadığı için ücretsiz geçmek için ricada bulunduğunu, bunun üstüne güvenliğin önce küfür ettiğini, sonra kendisini dövdüğünü söyledi.

Olay sendika.org muhabirinin o esnada Yenikapı Tren İstasyonu’nda bulunması sayesinde ortaya çıktı.

sendika.org’da yer alan haberde tanıklığını anlatan muhabir Ali Ergin, çok sayıda özel güvenliğin hem Ö.G’ye hem de olaya müdahale eden halka cop ve biber gazıyla müdahale ettiğini belirtmişti.

Şenol: 15-20 kişi saldırdılar

Kalkan Güvenlik Hizmetleri Koruma Müdürü Şükrü Şenol, madde kullanan bir grubun toplu halde ücret ödemeden trene binmek istemesi üstüne olayın yaşandığını, kendi elemanlarının burnunun kırıldığını iddia ediyor.

“Yenikapı bölgesi madde bağımlıları nedeniyle sıkıntılı bir bölge. Bunlar kaçak geçmek istiyorlar ve hepsi turnikelerden atlıyor. Güvenlik görevlisinin de görevi bu gibi geçişleri engellemek. Orada güvenlikçi ‘neden böyle geçiyorsun’ deyince güvenlik elemanımıza doğrudan yumruk atıldı. Bunun üstüne kendisini odaya kilitleyip takviye güvenlik personeli çağırarak kendisini zor kurtardı. Güvenliğin şu an burnu kırık. Yedi gün iş göremez raporu aldı. Polis tutanakları, doktor raporları da bunu kanıtlıyor. Sözü edilen kişi yaralanmış olabilir ama orada bunlar 15-20 kişi güvenliğe saldırdılar ve ek personelin gelmesiyle arbede çıktı. Bizim arkadaşlarımız yumruk yiyip oturamazdı. Onlar da orantılı güç kullandı. Bu kişinin odaya kapatılıp orada dövüldüğü, güvenliğin gaz sıktığı iddiaları doğru değil. Yolculara müdahale konusuna gelince, ‘yolcu’ dedikleri o madde bağımlısı gruptaki kişiler. Ayrıca bizim gaz kullanma yetkimiz yok. Üstümüzde de gaz bulunmuyor.”

Bıyık: Sizin bizim gibi biri değil, “balici”

Kalkan Güvenlik Yetkilisi Muhammed Bıyık ise bahsedilen insanın normal bir insan olmadığını, “balici” olduğunu ifade ederken “Baliciyi trene alsan ayrı dert almasan ayrı dert. İnsanların şikayetleri üstüne dışarı çıkarıldı; dövülmedi…” dedi.

“Biz güvenlik firmasıyız, eşkıya değiliz ki. Medya güvenlik görevlilerinin yolculara da saldırdığını söylüyor. Medyanın hayatı yalan. Biz o işten ekmek yiyoruz. İddialar doğru değil. O fotoğraflar da yalan. Sizin, bizim gibi bir insan değil. Bazı şeylerin etkisinde trene binmek istiyor ve insanları korkutuyor. Bunun üstüne oradaki amirlik tarafından dışarı çıkarılıyor.”

Ö.G. konuşuyor

Kalkan Güvenlik Hizmetleri yetkililerinin iddialarını bianet’e değerlendiren Ö.G. ise Şenol ve Bıyık’ın iddialarının aksine tek başına olduğunu, balici falan olmadığını ve sadece ücretsiz geçmek istediğini söylüyor.

“Tek başımaydım ve çalıştığım yerden yevmiye almadığımı, paramın olmadığını ve bir kerelik geçip geçemeyeceğimi sordum. Beni tersledi ve küfür etti. Tren istasyonunun içindeki kabinlere götürdü beni. Küfür edip copla vurmaya başladı. O sırada itiş kakış olurken içerden bir güvenlik daha çıktı ve bana vurmaya devam ettiler. Dışarıya çıkınca halk tepki gösterdi. Aradan 15 dakika geçtikten sonra yeni trenin geleceği sırada 15-20 özel güvenlik elemanı daha geldi ve yine arbede çıktı. Bu sırada tepki gösteren halka da biber gazı sıktılar. Bu olaylar olduktan sonra da polis geldi. Parmağım kırıldı, kafamda cop nedeniyle şişlikler var.”

Yenikapı’da ilk vukuat değil

Yenikapı tren istasyonu, bundan dört buçuk yıl önce de özel güvenlik elemanlarından kaçan 13 yaşındaki E.C.’nin ölümüyle gündeme gelmişti.

Ağabeyi ve iki arkadaşıyla kaçak yoldan istasyona girmek isteyen E.C. güvenlik elemanının fark etmesi üstüne raylarda kaçmaya başlamış, ayağı takılınca da Halkalı’dan Sirkeci yönüne giden trenin altında kalarak hayatını kaybetmişti.

* TCDD Çağrı Merkezi’nden aldığımız bilgiye göre, trene kaçak binmenin cezası jeton fiyatının iki katı. Mevzuata göre dövmek veya küfretmek gibi bir cezalandırma yok.