Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) internet sayfasını yenilerken, çocukların da ilgisini çekebilecek düzenlemeler yaptı. Teşkilatın internet sayfasındaki içerik, Türkçe’nin yanı sıra, İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca dillerine de çevrildi. 

MİT’in kuruluşunun 86. yılı, emekli personelin de katılımıyla düzenlenen bir törenle kutlandı. Milli İstihbarat Teşkilatı, geçen yıl, geniş katılımlı bir törenle kuruluş yılını kutlamış ve “dünyanın en iyi 10 istihbarat servisinden biri olma” hedefini açıklamıştı.

Çocuklara özel istihbarat sayfaları

MİT’in web sayfasının yeni tasarımda çocuklar için ayrılan bölüm de yenilendi. Kapsamı bir hayli genişletilen sayfada 12 yaş altı çocuklar için hikâye ve oyunlara yer veriliyor. Çocuk sayfasında ‘Minitipler’ isimli kahramanların maceraları yer alıyor. Sayfada yer alan oyunlar ‘Hafıza ustası’, ‘Fark nerede’, ‘Hoplak bulmaca’, ‘Maraton başlıyor’ ve ‘Şenlik zamanı’ isimlerini taşıyor.

Sitede ‘Hazine peşinde’, ‘Nice yaşlara’ ve ‘Çiftgören’ isimli çizgi hikâyeler de bulunuyor.

Çocuk sayfasının ‘merak ettikleriniz’ bölümünde, teşkilatın geçmişi ve çalışma yöntemleri hakkında bilgi veriliyor.

Bu bölümde ayrıca ailelere internet güvenliği konusunda bazı tavsiyelerde bulunuyor. MIT ailelere çocuklarını internet ortamında nasıl koruyabileceklerine dair şu önerilere yer veriyor.

– İnternet ortamında isim, adres, okuduğu okul ve fotoğraf gibi kişisel bilgilerini paylaşmamaları yönünde çocuklarınızı tembihleyin.

– İnternet üzerinden tanıştığı kişilerle sizin izniniz ya da gözetiminiz olmadan buluşma yapmasının önüne geçin.

– Çocuğunuzun, kendisini rahatsız eden herhangi bir kişi ya da içerikle karşılaşması durumunda sizi mutlaka haberdar etmesini sağlayın.

– İnternet şifresi oluşturması durumunda, tahmin edilmesi zor bir şifre bulması gerektiğini öğretin.