Huffington Post’un blogger annelerinden Rhiana Maidenberg, kızının yapmasını arzu ettiği 10 hatayı sıraladı. Bu listenin en güzel tarafı müşfikliğinin yanı sıra hınzırca olmasıydı da. Biz de nedenleriyle birlikte Uzunçorap’ın özgür ruhlu annelerine sunuyoruz:

Bütün ebeveynler gibi, kızlarımla ilgili rüyalarım ve umutlarım var. Rahmime düştükleri andan bu yana geleceklerinin mutluluk ve sevgiyle dolup taştığını hayal ediyorum. Tabii ki zengin olmalarını, kendilerini sevmelerini, hedeflerine ulaşmanın sevincini yaşamalarını ve kendilerince zaferler edinmelerini istiyorum. Fakat aynı zamanda hatalar yapmalarını ve kendi hatalarından öğrenmelerini de arzu ediyorum. En önemlisi, pişman olmadan yaşayabilecekleri bir hayat istiyorum onlar için. Sophia Loren’in dediği gibi “Hayatta yapmamız gerekenler listesinde hatalarımız da vardır.”

Aşağıda kızlarımın mutlaka yapmalarını arzuladığım hatalar var. Bunları yazarken kızlarım henüz çok küçük ve masumlar. İsyan zamanlarına daha bir hayli var. Dolayısıyla bu listenin önümüzdeki yıllarda radikal değişikler geçireceğinden de eminim.

1. Dövme yaptırmak

Bir tane yeter. Çok göz önünde olmayan, canları çekmediğinde ve artık istemediklerinde kolayca gözlerden saklayabilecekleri, nene ve dedelerinin gözüne batmayacak bir yerde…

2. Kalabalıkta işemek

En az bir kere yapmalılar bunu da. Umarım tanıdıkları popüler bir grubun içinde olmaz. Dışarda işemenin insana nasıl hissettirdiğini bilsinler isterim. Böylece sınıfta altına kaçıran çocukları daha iyi anlar, sokaklarda çılgınca şeyler yapan insanlara saygı ve empatiyle yaklaşmayı öğrenirler.

3. Çizgi dışı renkler

Aslında bunu şimdi de yapıyorlar, ama bu yeteneklerini korumalarını çok arzu ediyorum. Kim Sindrella’nın mükemmel kotarılmış görüntüsüne sahip olmak ister ki. Çılgın mor saçlar, siyah camdan terlikler, korkutucu ama sevimli farecik görüntüsü… Sanatsal isyanlarına devam etmelerini diliyorum.

4. Uyku saatine isyan

Tabii ki lise yıllarında bir zaman arkadaşlarıyla birlikte korku filmi seyretmek için yatıya kalma izni isteyeceklerdir. Asıl heyecanın filmi seyrettikten sonraki hafta boyunca yaşanan gerginlik olduğunu anlamak için bu izni onlara vermeyi sahiden çok isterim.

5. Kötü oğlan (ya da kızla) çıkmak

İnanıyorum ki her ergen sadece ve sadece bir kez olmak üzere sınıfın kötü oğlanı ya da kızıyla çıkmak zorunda. Böyle bir ilişki kaçınılmaz olarak sona erdiğinde yaşanan o kayıp, sonraki kayıpları büyük ölçüde engelleyecektir.

6. Çılgın saç modalarına teslimiyet

Herkesin okul yıllığında en az bir “aman Allah’ım nasıl yapmışım bunu kendime” dediği bir fotoğrafı olmalı.

7. Okulu kırmak

Bunun ne zaman olması gerektiği konusunda doğru bir kanaate sahip olduğumu düşünüyorum. Sömestr tatilinden hemen önceki gün mesela, ne dersiniz? Hayır, hayır, sömestr tatili başladıktan sonraki gün… Evet, evet…

8. Otorite figürlerini sorgulamak

Her zaman değil, ama en azından bir kez ve gerçekten haklı olduğunda. Elbette beni değil, asla…

9. Kendinden utanmak

Yanlışlıkla okula çıplak gittiğimi hayal edip endişeden ölecek gibi olduğumu hatırlıyorum. Ya da ne bileyim merdivenlere tırmanırken eteğime basıp yırtabileceğimi. Bunlar utandırıcı şeylerdi. Ama öğrendim ki bu tür şeyler yalnızca lisenin birinci yılında endişe sebebi olurlar, geriye kalan yıllarda ise eğlence…

10. Evlenmeden önce seks

Dilerim kızlarım o “özel hediye”yi düğün gecelerine saklamazlar. Bence bekaret yalnızca erken evlilik ve büyük günden duyulan büyük hayal kırıklığı demektir.

Önümüzdeki yıllar boyunca bu liste, popomda bir ısırık gibi duracak belki de. Neyse ki bu listeyi silip, tam tekmil hayatıma dönme şansına her zaman sahibim…