Kırşehir Belediyesi, bayat ekmeklerin sokak hayvanlarına yiyecek olması için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kırşehir Şube Müdürlüğü ile birlikte kampanya başlattı.

Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, Aşık Paşa Mahallesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, kampanya ile ilgili bilgi verdi.

Bayat ekmeklerin toplanması için kentin 50 ayrı noktasına konteynır kutular bıraktıklarını ifade eden Şahin, toplanan ekmeklerin sokak hayvanlarına yiyecek olmasını amaçladıklarını söyledi.

Kutularda toplanacak

Kampanyaya TMO ile birlikte bir çok kurum ve kuruluşun da destek verdiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Şehrimizin muhtelif noktalarında, bayat ekmeklerin toplanması noktasında bir çalışmamız var. Kentin muhtelif yerlerinde ve mahallelerdeki merkezi noktalarda halkın kolayca ulaşabileceği yerlere ekmek toplama kutularımızı dizayn ederek bırakıyoruz. Bayat ekmekleri bu kutulara bırakmalarını bekliyoruz. Amacımız, ekmeklerin israf edilmemesi. Eğer ekmek bir şekilde bayatlamışsa, sokak hayvanlarına yiyecek olması için toplamayı arzu ediyoruz.”

“İsrafın insafı yoktur”

“İsraf etmeyelim, israfın insafı yoktur” sloganı ile yola çıktıklarını dile getiren Şahin, “ Türkiye ‘de, yıllık 2 milyon 100 bin ekmeğin bir şekilde israf edildiği belirlenmiştir. Bunun parasal değeri de yaklaşık 1,5 milyar lira. Bu para ile 80 tane tam teşekküllü hastane, 500 tane okul yapılabiliyor. Biz zengin bir ülke değiliz. Dünyada insanlar açlıkla pençeleşirken, bizim temel gıdamız olan ekmeği israf etme gibi bir lüksümüz yoktur. İnşallah, vatandaşlarımız ve ev hanımlarımız bu çağrımıza kulak verir ve ekmeğine sahip çıkar. Bayatlayan ekmeği bir şekilde hayvanların tüketebileceği noktalarda buluşturmuş oluruz” dedi.

Benzer bir uygulama daha önce Seydişehir ve Akçakoca’da da gerçekleştirilmişti.

Kaynak: Radikal