Kadıköy Belediyesi, kedi ve köpeklerin petshoplarda satılmasını yasaklamaya hazırlanıyor. 3 Aralık, Pazartesi günü yapılacak Kadıköy Belediye Meclisi toplantısında tartışılacak olan karar onaylanırsa, 1 Nisan’dan itibaren Kadıköy’deki 90’ı aşkın petshop kedi ve köpek satışını durdurmak zorunda kalacak.

Türkiye’de ilk kez böyle bir yasak getirileceğini belirten Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk şunları söyledi: “Petshoplarda sağlıksız koşullarda, çoğu yurt dışından yasal olmayan yollarla getirilen hastalıklı hayvanlar satılıyor. Aşı takvimleri tamamlanmıyor. Bazı yavrular erken zamanda sütten kesilerek annelerinden ayrılıyor. Hayvanlar bütün gece yalnız bırakılıp açlığa terk ediliyor. Buralarda satılmayan ya da satıldıktan sonra hastalanan bir çok hayvan sokağa terk ediliyor.”

Satış için bekleyen hayvanların hareketsizlik ve havasızlıktan hasta olduklarını kaydeden Öztürk, “Tüm bunların yanında bir canlının vitrinde hareketsiz, sağlıksız koşullarda bekletilmesi vicdanları sızlatıyor. Bu konuda ilk adımı biz atıyoruz. Önümüzdeki hafta mecliste bu teklif görüşülecek. Tüm Meclis üyesi arkadaşlarımın bunu onaylayacağını umuyorum” dedi.