İşe gelmeyen çırağını motosiklete bağlayıp götürdü Muğla’nın Fethiye ilçesinde işe gelmeyen çırağı 11 yaşındaki B.A.G.’yi, boynundan iple motosikletine bağlayarak 1 kilometre boyunca çekerek götürdüğü iddia edilen berber 43 yaşındaki İsmail A., gözaltına alındı.

Patlangıç Mahallesi Süleyman Demirel Bulvarı’ndaki olay, saat 13.00 sıralarında meydana geldi.

Tokat attığı için işe gelmeyen çırağı Patlangıç Ortaokulu altıncı sınıf öğrencisi B.A.G.’nin internet kafede olduğunu öğrenen berber İsmail A., 20 L 1367 plakalı motosikletiyle çocuğu almaya gitti.

İnternet kafede bulduğu çocuğu boynundan iple motosikletin arkasına bağlayan İsmail A., iş yerine doğru hareket etti.

Boynundan iple bağlı halde motosikletin arkasından koşmaya çalışan B.A.G.’yi görenler polisten yardım istedi.

Hızla yol alan motosiklete yetişebilmek için çığlıklar atarak berberden yavaşlamasını isteyen çocuk, iple 1 kilometre boyunca yürütüldü.

İsmail A., işyerine getirdiği çocuğu müşterilerinin gözü önünde tokatlamaya devam etti.

Olay yerine gelen polis ekipleri gözyaşlarına boğulan B.A.G.’yi berberden çıkardıktan sonra İsmail A.’yı gözaltına almak istedi.

Şaka yaptığını söyleyip polise direnen İsmail A., gözaltına alınarak polis aracına bindirildi. Yaşananları soran gazetecilere büyütülecek bir şey olmadığını söyleyen İsmail A., şaka yaptığını yineledi.

2 aydır İsmail A.’nın çırağı olduğunu anlatan B.A.G. ise para alamadığı için işe gitmek istemediğini söyledi.

Ustasının harçlık aldığı günler yevmiyesini vermediğini dile getiren B.A.G., “Dün yevmiyemi isteyince başıma vurdu. Ben de bugün işe gitmedim. İnternet kafede olduğumu öğrenip gelmiş. Boynumdan iple motosiklete bağladı. Beni işyerine kadar sürükledi. Hızlanınca neredeyse düşüyordum. ‘Yavaş git’ diye bağırdım. İşyerinde de dövmeye devam etti. Bir daha onun yanında çalışmak istemiyorum” dedi.

Yoldan geçerken olayı gören Mustafa Tosun, böyle bir cezayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Çocuğun metrelerce boynundan iple sürüklediğini anlatan Tosun, “Çocuğu işe gelmediği için boynundan iple motosikletin arkasına bağlamış. Yıl 2014 böyle şey mi olur? Bunun adı işkencedir” diye konuştu.

Babası da ‘şaka yapmış’ dedi

Küçük çocuğun boyacılık yapan babası Taha G.’ye telefonla ulaşan polis ekipleri, yaşananlardan haberi olup olmadığını sordu.

Taha G. de ustasının oğluna şaka yaptığını söyleyince, B.A.G., ağlayarak yanına gelen küçük kız kardeşiyle birlikte Fethiye Çocuk Büro Amirliği’ne götürüldü.

B.A.G.’nin boynundan motosiklete iple bağlanıp çekilmesi çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, çocuğun boynundan iple bağlandığı motosikletin peşinde koştuğu görülüyor.

cnnturk.com