Seks pozitif hareket son yıllarda önem kazanmaya devam ediyor.

Henüz seks kelimesinin anlamını bilmeyen 1,5 ve dört yaşında iki çocuğum var; seks pozitif hareketten yola çıkarak onlara kendimce bazı davranışları kazandırmaya çalıştım.

Nasıl mı?

1. “Bedenin sana ait. Kimse iznin olmadan sana dokunamaz; buna ancak sen karar verebilirsin.”

Çocuk, bedeninin kendine ait ve özel olduğunu öğrenmelidir.

2. “Başkalarının hoşuna gitmiyorsa dur; senin hoşuna gitmiyorsa buna izin verme.”

3. “Penis. Vulva. Vajina. Memeler. Testisler.”

İnsanların vücudunun çeşitli bölgelerinden bahsederken anatomik terimlerin rahatça kullanılması seks pozitif bir tutumun oluşmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun vücudu hakkında konuşabilmesini, bedeninin özel olduğunu hissetmesini ve bir problem olduğunda bunu fark edebilmesini sağlar. Özel bölgelerin kol veya ayak gibi utanılması veya saklanması gereken yerler olmadığını öğretir. Elbette, çocuğa cinsel  bölgelerin özel olduğu öğretilmelidir. Çocuğun, doktor veya kendisi dışında herhangi birinin bu bölgelere dokunmasına izninin olmadığını  bilmesi gerekir. Vücudun bu bölgelerine şirin isimler verilmeden çocukla konuşulmalıdır.

4. Aşk, aşktır.

Çocuklar eşcinsel çiftlerle karşılaşabilir. Eğer çocuğunuz hayatında daha önce eşcinsel bir çiftle karşılaşmamışsa bu onu şaşırtacaktır. Fakat, çocuk bir süre sonra gördüğüne alışır. Ona aşkın cinsiyeti olmadığını anlatmak önemlidir. Diğer bir önemli nokta ise, çocuğunuza herhangi birine aşık olabileceğini söylemektir.

5. Herkes kendine özgüdür.

“Bak, farklı insanlar farklı şeylerle mutlu olabiliyor. Farklı insanlar farklı şeylere inanabiliyor ve bazen inandıkları şeyler sana tuhaf gelebilir. Bu çok normal. Onların yaptıklarını yapmak zorunda değilsin.” diyerek herkesin kendine özgü olduğu düşüncesi vurgulanmalıdır.

Oğluma “kız kardeşine oyuncaklarıyla nasıl oynaması gerektiğini söylememelisin. Onun oyuncaklarıyla doğru oynamadığını düşünmenin bir anlamı yok; çünkü bir oyuncakla oynamanın doğru veya yanlış herhangi bir kuralı yok.” cümlesini ne kadar sarf ettiğimi hatırlamıyorum.

6. Her beden saygıyı hak eder.

Karşılıklı saygı seks pozitif hareketin can damarıdır.  Herkesin saygıyı hak ettiği düşüncesi ile her bedene saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladım ve bunu çocuklarıma öğretmeye çalıştım. Çocuk bedenleri, siyahi bedenler, engelli bedenler, şişman bedenler, zayıf bedenler, yetişkin bedenleri, kadın bedenleri ve başkalarının bedenleri… Her beden biricik ve değerlidir.

d6f826e11d2355481deae30266d7703de87d9e8b

7. Değerlisin.

Seks pozitif tutum özsaygıyı güçlendirir. Çocuklarda özsaygıyı oluşturmak önemlidir; onlara değerli olduklarını söyleyin ve hissettirin. Böylece çocuğunuz da çevresindeki insanlara değerli olduklarını hissettirecektir.

8. “Bir şeyler anlatma ihtiyacı duyduğun her an yanındayım.”

Çocuk anne ve babasının sadece öğüt veren insanlar olmadığını bilmelidir. Çocuğun rahatça soru sorabilmesi ve her şeyi korkmadan ebeveynleriyle paylaşabilmelidir. Ebeveynlerin çocuklarına karşı tutumları bu noktada önemlidir.

Çocuğa küçükken seks pozitif tutumlar kazandırmak ileride özsaygısı yüksek bir birey olmasında önemli bir rol oynamaktadır.