İdrarınız sağlığınızı ele verir.

İdrar, kırmızı, yeşil, sarı, mavi gibi farklı renklerde ve tonlarda olabilmesine rağmen gökkuşağının farklı renklerinde olması her zaman sağlıklı olduğunuz anlamına gelmez.

Kırmızı idrar, bazen bir böbrek hastalığının veya idrar yolu enfeksiyonlarının habercisi olabildiği gibi, bazen de bu renk son zamanlarda yediğiniz yemeğin belli bir pigmentinden kaynaklanabilmektedir. Örneğin, pancar yediğinizde, sebzede bulunan betanin etkisiyle idrarınız kırmızı ya da pembeye dönüşebilir.

Kar amacı gütmeyen bir akademik tıp merkezi olan Cleveland Kliniği bu konuda insanları bilgilendirmek amacıyla bir infografik oluşturdu.

İşte idrar renginizin sağlığınız hakkında ne söylediğine dair ipuçları:

Renksiz/ Şeffaf

Çok fazla su içiyorsun. Su içmeyi azaltabilirsin.

Açık sarı

Normal ve yeterli miktarda su içiyorsun. Sağlıklısın.

Berrak sarı

Normal.

Koyu sarı

Daha çok su içmelisin.

Kehribar ve bal rengi

Yeterince su içmiyorsun. Hemen şimdi su içmelisin.

Kahverengi bira rengi

Böbrek hastalığın olabilir, su iç. Eğer su içtiğin halde idrarın hala kahverengi ise bir doktora gitmeyi ihmal etme.

Pembe- kırmızı

Son zamanlarda hiç pancar, yaban mersini yedin mi? Eğer yemediysen, bu, idrarında kan olduğunu gösteriyor olabilir. Bu renkler, böbrek hastalığının, tümörün, idrar yolu enfeksiyonlarının ve prostatın habercisi olabileceği için hemen doktora gitmelisin. Cıva zehirlenmesi bile olabilir.

Turuncu

Yeterince su içmiyor olabilirsin. Ama bu, böbrek ve safra kanalı hastalıklarının işareti olabileceği gibi gıda boyası da olabilir. Doktora gitmelisin.

Mavi veya yeşil

Gıda boyası veya idrarı mavi ve yeşile döndüren çok nadir rastlanan genetik bir hastalık olabilir. Doktora gitmelisin.

Köpüklü

Beslenmenizde aşırı protein aldığınızı veya böbreklerinizle ilgili bir sorunun olduğunu gösteriyor olabilir.

Dış etkenler:

Aldığınız ilaçlar, bazı yiyecekler ve maddeler idrarınızın rengini değiştirebilir. Örneğin, bazı ilaçlar, laksatifler, kemoterapi ilaçları ve doktorunuzun idrar yolu enfeksiyonlarını teşhis etmek için size verdiği boyalar idrarın normalden daha koyu bir renk almasına sebep olur.

İdrarınıza bakıp sağlığınız hakkında birçok şey söyleyebilirsiniz. Fakat, doktorunuzun düzenli olarak yaptığı idrar analizleri ile sağlığınız hakkında daha doğru ve daha çok şey öğrenebilirsiniz.