Sıra nasıl ilerliyor ?

Başvurunuz için gerekli incelemeler bittikten ve dosyanız onaylandıktan sonra (ortalama bir yıl sürebiliyor) başvuru tarihiniz itibariyle sıraya giriyorsunuz. Eğer kız bebek/erkek bebek olarak ayrımı yapmadıysanız, her ikisi için de sıranız ilerliyor.

Eğer bir cinsiyet belirttiyseniz sadece onun için sıra bekliyorsunuz.

Terk bebek/Yasal işlemi devam eden bebek ne demek ?

“Terk bebek” demek, hakkında hiçbir bilgi olmayan ve ebeveynleri belli olmayan bebek demek. Genelde sokakta bulunmuş bebekler oluyorlar. Gözlemlediğim kadarıyla aileler genelde bu bebekleri istiyorlar. Ancak, diğer taraftan insanlar artık bebekleri eskisi kadar sokağa terk etmiyorlar. Bebek sayısı az, talep çok. Bu nedenlerle, bu bebeklerin sırası çok fazla ve bekleme süreleri çok uzun.

Kişisel fikrim: Bebeklerin anne ya da babasının bilinmemesi, olmadıkları anlamına gelmiyor. Günün birinde pişman olup aramayacaklarının garantisi yok.

“Yasal işlemi devam eden bebek” demek, en azından annesi belli ve bebeği istemediği için evlat edindirilmek üzere kuruma terk etmiş demek. Ancak annenin yazılı izni yasal olarak yeterli olmuyor. Mahkeme kararı gerekiyor. Kurum, burada devreye girip aile adına dava açıyor. Bu dava ortalama bir yıl kadar sürüyor. Davanın sonuçlanması beklenirse bebekler bir yaşını geçmiş oluyorlar. Aileler büyük ölçüde bebek istedikleri için, kurum eğer aile kabul etmiş ise mahkeme süreci devam ederken bebeği ailenin yanına yerleştiriyor. Bir yıllık bakım süresi devam ederken diğer taraftan mahkeme devam ediyor.

Kişisel fikrim: En azından bebeğin geçmişi hakkında bir miktar bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Hamilelik süreci hakkında fikriniz oluyor. “Anne uyuşturucu kullanmış mı? Anne de bir zihinsel özür var mı? Akli dengesi yerinde mi?” gibi direkt bebeğin geleceğini etkileyecek birçok konuda bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Annenin geri dönme ya da vazgeçme riski her iki durum içinde geçerli ve bence aynı oranda geçerli.

Biz yasal işlemi devam eden bebek kabul ettik. Kızımızı evimize getirmememizin üzerinden bir yıl geçti. Bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık, bundan sonra yaşayacağımızı da hiç sanmıyorum. Dahası, herhangi bir sıkıntı yaşayan kimseyi de duymadım.

Evlat edinme sürecini anlatan bu yazı dizisinin ilk üç bölümünü okumak için:

“Bir evlat edindik: Nasıl, neden böyle bir karar aldık?” yazısını okumak için tıklayınız.

“Bir evlat edindik: Başvurumuzu nasıl, nereye yaptık?”

Bir evlat edindik: Bizden neler istediler, süreç nasıl işledi?

***

birevlatedindik.biz