Nasıl temizleneceğimizi ebeveynlerimizden öğreniriz, ebeveynlerimiz de bizim gibi nasıl temizleneceklerini kendi ailelerinden öğrenmişlerdir. Bu böyle sürüp gider.

Peki, geçmişten bugüne ailenizden öğrendiğiniz temizlik konusundaki bilgilerinizin çoğunun yanlış olduğunu söylesek… Ya da yanlış değil de, temizlik konusunda daha pratik ve daha iyi sonuç alabileceğiniz püf noktaları olduğunu söylesek… Bize inanır mıydınız?

İşte, hayatınız boyunca yanlış temizlediğiniz 15 şey:

Doğrama tahtaları

Doğrama tahtalarını temizlemek için kullandığınız bulaşık deterjanları aslında düşündüğünüz gibi çok da yararlı değildir. Ahşap kesme tahtaları, üzerinde bulunan kesiklerin,çiziklerin içerisine gıdayı biriktirir. Bir yarım limon ve sofra tuzu ile tahtayı ovun ve içerisine hapsettiği partikülleri çıkarın. Su ve sabun ile yıkayın.

Tepsiler ve tavalar

Bulaşık deterjanı ile tepsilerinizi ve tavalarınızı ovma tüm pişirdiklerinizin kalıntılarının tamamını temizlemeyecektir. 1/4 fincan karbonat ve yeterli hidrojen peroksit karışımı bir macun haline getirip kurabiye tepsilerinizi ve fırın tavalarınızı ovun. Birkaç saat beklettikten sonra, durulayın.

Duş başlığı

Hızlı bir şekilde spreyleyip aşağı doğru sildiğiniz duş başlığı tam olarak temizlenmez. Bir plastik torba içine sirke dökün ve bir saat bu torbayı duş başlığı içerisine gelecek şekilde sabitleyin.

Yatak

Yatak temizlemek zordur. İlk olarak, herhangi bir kırıntıdan kurtulmak için yatağı süpürün. Ardından, yatağın üstünü kaplayacak şekilde karbonat serpin. Birkaç saat bekletip karbonatı süpürün. Bu kadar!

Mikrodalga

Bir kaseye su ve sirke doldurup, mikrodalgayı iki dakika boyunca en yüksek derecede çalıştırın. Mikrodalga buharlı bir hale geldiğinde kiri çıkarabilirsiniz.

Rende

Rendeleme işleminden sonra rendeyi bir patates ile ovun. Patates içerisinde bulunan oksalik asit hızla kalıntıları temizleyecektir.

Oyuncaklar

Oyuncakları temizlemenin en kolay yolu onları bulaşık makinesinde yıkamaktır.

Kahve makinesi

Su haznesinin yarısını su yarısını ise sirke ile doldurun. Demleyin ve bir saat bekletin. Cezvenizi boşaltın ve işlemi sadece su doldurduğunuz makinede sirke kokusu çıkana kadar birkaç kez tekrarlayın.

Jaluziler

Jaluzilerinizi sirke ve su ile ıslattığınız eski bir çorapla temizleyin.

Döküm tavalar

Döküm tavaları tuz ve su karışımıyla ovalayarak temizleyebilirsiniz. Yağlamayı unutmayın.

Tablolar

Ekmeğin iç kısmıyla tablolarınızı kirden ve tozdan arındırabilirsiniz.

Blender

Blenderınızı duruladıktan sonra içini sıcak su ve bulaşık deterjanı ile doldurup çalıştırın. Durulayın.

Diş fırçası

Diş fırçanızı bir bardak sirkede birkaç saat bekletin.

Ekmek kızartma makinesi

Ekmek kızartma makinesinin dışını temizlemek için tartar kremi ve suyu karıştırın ve ovun.

Fırın

Fırını su ve karbonat karışımıyla kaplayın ve bir gece bırakın. Nemli bir bezle silin. Sirke sıkarak nemli bir bezle temizleyin. En düşük derecede 20 dakika çalıştırıp kurumaya bırakın.