Bahçede bulunan sebze ve meyve artıklarını kompost yaptığınızda geri dönüşüme çoktandır katkıda bulunuyorsunuz demektir. Peki, bazı artıkların sebze ve meyve yetiştirmede daha çok tercih edildiğini biliyor muydunuz? Evet, bu doğru.

Biz de balkonunuzda yeniden yetiştirebileceğiniz en popüler 7 sebze ve meyveyi listeledik.

Hazırsanız geri dönüşüm başlasın!

1) Patates

Üzerinde 1-2 tomurcuğu olan 6 ila 7 santimlik bir beyaz patates bulun ve oda sıcaklığında iyice kurumasını bekleyin. 20-22 santimlik bir kapta patatesi 10-11 santim toprak ile kaplayın. Kökler görünür hale geldiğinde daha fazla toprak ekleyin. Daha fazla tomurcuğu olan bütün patatesi gömerek tatlı patates için farklı bir yöntem uygulayabilirsiniz.

2) Soğan

Bir buçuk santimlik soğan kökünü toprak ile kaplayın ve güneşli bir yerde bırakın. Gerektiği gibi suladıktan sonra, ne kadar çabuk filizlendiğini fark edeceksiniz.

3) Sarımsak

Kökleri aşağı bakacak şekilde tek bir karanfil sarımsağı gömün. Biraz güneşlendikten sonra, filizlerini kesin ve yeni, taze sarımsak soğanı elde edin.

4) Marul

Kökleri bir tabak suya yerleştirin, ancak tüm bitkiyi suya daldırmayın. Haftada bir kez su püskürtün ve güneşte tutun.

5) Ananas

Bitkinin üstündeki tüm meyve izlerini yok ettikten sonra yeşil saplarını çıkarın. Kök tomurcuklarını görene kadar baş kısımlarından yatay olarak kesin. Gövdesinde sadece iki buçuk santimlik yapraklar bırakın. Düzenli bir şekilde sulayabileceğiniz sıcak bir yere dikin. Daha az sulayın (haftada bir). Sabır gerektirir, ilk hasat 2-3 yıl içinde görülmez.

6) Kereviz

Marul gibi, kerevizi su dolu bir kaba koyun ve kereviz saplarından köklerine kadar 2,5 santim kesin. Yeni kereviz güneşin bol olduğu yerde ve haftada bir ya da iki kez su serpildiğinde yeşerir.

7) Lahana

Marul gibi, lahana köklerini su dolu bir kaba yerleştirin, bütün bir lahanayı suya temas ettirmekten kaçının. Haftada 1-2 kez nemlendirin ve güneşli bir yerde tutun.