Hastaneler depreme dayanıklılık ve konfor açısından dönüştürülecek. Dönüşüm projesi dört yıl sürecek. 

Yargı kararı doğrultusunda TBMM’ye kamu-özel ortaklığıyla inşa edilmesi planlanan hastanelerle ilgili yasa tasarısı sevk edildi. Dönüşüm projeleri bu yasa kapsamında ele alınacak.

Yeni projelerle ilgili de bilgi veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kendi dönemlerinde yaklaşık 7 milyon metrekare sağlık binası, kapalı alan inşa ettiklerini söyledi. Kamu-özel ortaklığı ile 40 binin üzerinde yeni yatak için çalıştıklarını açıklayan Akdağ, “2013-2015 yılları arasında büyük ölçüde bunları tamamlamış olacağız. Bir kısmı 2016’ya da sarkabilir” dedi.

Projelerin devam ettiğini ifade eden Akdağ, 6’sının ihalesinin bittiğini, 12’sinin ihalesinin bitmek üzere, bir kısmının da Yüksek Planlama Kurulu’nda olduğunu söyledi.

Akdağ, “Oradan gelecek sonuçlara göre işleri yapacağız, hızlı biçimde yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Çapa’da dönüşüm başladı

Kentsel dönüşüm çalışmaları, Fatih’te İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde 5 Kasım’da resmen başladı. Yıllardır Çocuk Polikliniği olarak hizmet veren binaya ilk kazma vuruldu.

240 yataklı binanın geçtiğimiz yıl hasarlı olduğu tespit edilmiş ve binada çökme meydana gelmişti. Binanın tamamen yıkılıp, yapılması planlanıyor.

Çapa ve Cerrahpaşa hastaneleri, 3 milyon liralık bedelle dönüşecek.