Yapımcılığını Filmmor Kadın Kooperatifi’nin, yönetmenliğini Melek Özman’ın yaptığı Hani Meral kadın cinayetlerinden birini, 22 Haziran 2011 tarihinde eski kocasının 9 bıçak darbesiyle öldürülen Meral’in hikayesini anlatıyor.

Meral’in yakınlarının tanıklıkları ve Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu’nun Meral için, kadın cinayetlerine karşı söyledikleri şarkılarıyla belgesel, kadın cinayetlerine karşı sözler ve sesleri birleştiriyor.

Her gün yaşanan kadın cinayetlerinden birini konu alan belgesel film, boşandığı eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Meral’i konu alıyor. 22 yaşındaki Meral, şiddet gördüğü evliliğini bitirdikten sonra kızı ile yeni bir hayata başlamıştır. Yarım bıraktığı okula geri döner. Kalfalık belgesini almayı, kızıyla beraber oturacağı bir ev yaptırmayı, kızını okutmayı ve güzel bir hayat yaşamayı düşler.

Ancak bir yıl önce boşandığı kocası, kuaför dükkanını basıp Meral’i dokuz bıçak darbesiyle öldürür. Haber gazetelere “Bir kadın cinayeti daha” başlığıyla düşer.

Çekimleri iki yıl süren belgesel, Hollanda Konsolosluğu Matra Fonu’nun katkılarıyla yapıldı.

Hani Meral 25 Kasım’dan itibaren 9 Aralık’a kadar Feriye Sineması’nda, her gün 12:30 seansında gösterimde olacak.

Hani Meral filminin fragmanı için tıklayınız.