Yoğun kar yağışı, beklenen tatili de beraberinde getirdi. Kar nedeniyle bugün için eğitime ara verilen il ve ilçelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. 

İstanbul

Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun kendisine twitter’dan ulaşan çocukların ısrarı üzerine yaptığı gece yarısı açıklamasıyla bugün İstanbul’da da eğitime ara verildi.

Mutlu taleplere önce olumsuz yanıt verdi:

“Sevgili gençler,öğrenciler yoğun mesajlarınızı alıyorum saatlerdir. Kar tatili diye yazmaktan yoruldunuz. Sizi çok seviyorum, bunu bilmelisiniz.”

“Keşke sizi hep mutlu edebilsem. Çok güzel esprilerinizin yani sıra, ‘Vali Amcaaaa’ diye sitemlerinizide okuyorum. TATİL ET adeta şifreniz oldu.”

“Fakat kar durdu, yollar açık, eğitime bir engel görülmüyor, o nedenle okullarınız yarın açık olacak. Sabaha kadar durumu takip edeceğim gene de.”

“Şayet ciddi sıkıntı yaratacak bir gelişme olursa merak etmeyin, o vakit yeni gelişmeyi paylaşırız. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri yolları açık tuttular.”

Mutlu, tatil kararını da gece yarısına dakikalar kala yine twitter’dan iletti:

“Meteorolojik uyarı, buzlanma riskini yüksek, kar yağışını yoğun gösteriyor, o nedenle SALI GÜNÜ OKULLARI Ana, ilk, orta, lisede tatil ettik.”

Bursa
Yoğun kar yağışının devam ettiği Bursa’da Büyükorhan ve Orhaneli ilçelerinin ardından, merkez Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerindeki tüm ilk ve orta dereceli okullar tatil edildi. Valilik’ten yapılan açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelliler ve hamileler de izinli sayılacak. Valilik, diğer ilçelerdeki durumun kaymakamlıklar tarafından değerlendirileceğini belirtti.

Sivas
Sivas’ta kar yağışının etkisini sürdürmesi nedeni kent merkezi ile Akıncılar, Divriği, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Suşehri, Şarkışla, Ulaş ve Zara ilçelerinde okullarda eğitime 1 gün ara verilmesi kararlaştırıldı. Koyulhisar İlçesi’nde ise sadece taşımalı eğitime ara verilecek.

Gümüşhane ve Bayburt
Kar yağışının devam ettiği Bayburt’ta ve Gümüşhane il merkezi ile Torul, Kelkit, Kürtün ve Köse ilçelerindeki okullarda eğitime ara verilecek, Şiran ilçesinde de taşımalı eğitim yapılmayacak.

Malatya
Malatya’da yoğun kar yağışı nedeniyle kent merkezi ile Darende, Pütürge, Doğanyol ilçelerinde okulların tamamı; Arapgir, Yeşilyurt ve Akçadağ’da ise köy okullarında eğitime yarın bir gün ara verildi. Öğlen saatlerinde yağmurun olduğu Malatya merkezde biranda bastıran yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışı kenti beyaza bürürken, birçok araç yollarda kaldı. Şehirlerarası yollarda yoğun kar yağışından dolayı birçok araç mahsur kalırken; Pütürge ve Doğanyol ilçeleri yollarının dün akşamdan beri kapalı olduğu bildirildi. Malatya’dan Pütürge ve Doğanyol’a gidecekler, yolların kapalı olması nedeniyle garajlarda bekliyor. İstanbul ‘dan Malatya’ya gelen ve Pütürge ilçesine gidecek 4 yolcu otobüsü de yolların kapalı olması nedeniyle Doğu garajında yolcuları ile bekliyor. Pütürge’ye gitmek için alternatif yolu deneyen bir minibüsün ise Kale ilçesi yakınlarında mahsur kaldığını belirtti.

Yoğun kar yağışı nedeniyle 229 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışı nedeniyle Darende, Pütürge, Doğanyol ilçelerinde okulların tamamı, Arapgir, Yeşilyurt ve Akçadağ’da ise köy okullarında eğitime yarın bir gün ara verildi. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla da kent merkezi ve merkeze bağlı köylerde, okullar bir gün süreyle tatil edildi.

Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapan hamileler ile kronik hastalar ile engelli personelin de bir günlük idari izinli sayılması kararlaştırıldı.

Samsun ve Ordu
Samsun’da ve Ordu’da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı etkili oldu, bazı ilçelerde okulların tatil edilmesi kararlaştırıldı.

Samsun’un Salıpazarı İlçesi’nde bütün okulların, Canik İlçesi’nde ise 25 köy okulu ile Ordu’nun Çaybaşı, Çatalpınar, Çamaş, Gölköy, Korgan, Kabadüz, Kabataş ilçelerinde 1 gün tatil edildi. Ordu’nun Akkuş, Mesudiye, Ulubey ve Gürgentepe ilçelerinde ise okullar 2 gün süreyle tatil.

Bu arada Samsun Canik İlçesi’nde bazı köy okullarında görev yapan öğretmenler bu akşam dönüşte servis araçları yolda kalınca zor anlar yaşadı.

Ordu’nun Ünye, Mesudiye ve Akkuş ilçelerinde 10 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Kapalı köy yollarının açılması için İl Özel İdaresi ekiplerinin çalıştığı belirtildi.

Bingöl ve Karlıova
Yoğun kar yağışının sürdüğü Bingöl ve Karlıova ilçelerinde okullardaki tatil uzatıldı. Bingöl Valiliği, kent merkezi ve Karlıova İlçesinde okullardaki eğitime bugün için de ara verildiğini açıkladı.

Suşehri ve Akıncılar
Sivas’ın Suşehri İlçesi’nde kar yağışının aralıksız devam etmesi nedeni ile yarın ilçe genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Akıncılar İlçesi’nde de kar yağışı nedeni ile taşımalı eğitim yapan okullarda eğitime iki gün (dün ve bugün) ara verildiği duyuruldu. Her iki ilçede kar kalınlığının yer yer yarım metreyi geçtiği belirtildi.

Pülümür
Kar yağışının devam ettiği ve enerji nakil hatlarında arızalar nedeniyle elektrik verilemeyen Pülümür İlçesi’nde okullar dünden itibaren 3 gün tatil edildi.

Erzincan Üniversitesi, Varto ve Kars
Erzincan Üniversitesi, Muş’un Varto İlçesi ile Kars’ta tüm ilçelerdeki ilk ve orta dereceli okullar 2 gün süreyle tatil oldu.

Ağrı
Ağrı kent merkezi Tutak ve Hamur ilçe merkezleri hariç köylerdeki YİBO’larda 2 gün, Eleşkirt ilçe merkezi ile tüm köy okullarında ise eğitim öğretime bir gün süre ile ara verildi.

Kaynak: twitter ve Radikal