Giresun Belediyesi, şahane bir uygulamaya imza atarak şehrin en büyük meydanında Kitap ve Oyuncak Kumbarası kurdu. Giresunluların büyük rağbet gösterdikleri 2.30 metrelik dev kumbarada toplanan oyuncak ve kitaplar ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılıyor. 

Giresun Belediyesi, Giresun halkına, kullanılmayan kitap ve oyuncakların Atatürk Meydanı’na kurulan dev kumbaraya atılması için çağrıda bulundu. Halkın hemen desteklemeye başladığı uygulama, Giresunlular için alternatif bir buluşma noktasına dönüştü.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, amacın her evde bulunabilecek ve artık kullanılmayan kitap ve oyuncakların yeniden değerlendirilmesi olduğunu söyledi. Aksu, kumbaranın meydana yerleştirilmesinden sonra kolilerle kitap ve oyuncak gelmeye başladığını belirterek şunları kaydetti: “Vatandaşlar çocuklarının, torunlarının  eski oyuncakları gelip bize vererek ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırmamızı sağlayabilir. Kampanyayla ihtiyaç sahibi çocukların yüzlerini biraz olsun güldürmek istiyoruz.”

Uygulamanın Türkiye’de ilk kez gerçekleştirildiğine dikkat çeken Aksu, “Giresun çok zengin bir kent değil. Kitap ve oyuncağa ihtiyacı olan çocuklarımız var. Bazı vatandaşlarımız kitap ve oyuncakları kullandıktan sonra atıyor. Bunları çöpe atmak yerine getirip kumbaramıza atsınlar.Kampanyamıza gösterilen duyarlılık için Giresun halkına teşekkür ediyorum” dedi. Aksu, önümüzdeki günlerde şehrin başka noktalarına da kumbaralar yerleştireceklerini duyurdu.